SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kırmızı Zambaklar (Yaban Şakayığı) (27.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 27.09.2021 09:47

Geçtiğimiz gün “Orda Bir Köy Var Uzakta” makalemi yazarken bir anda kendi köyüm geldi aklıma.

Çan’ın en uzak ama en güzel dağ köylerinden biri olan Asmalı Köyü. Öyle güzel bir köy ki Asmalı, aynı Ahmet Kutsi Tecer’in şiirinde bahsettiği “Orda bir köy var, uzakta/O köy bizim köyümüzdür./Gezmesek de, tozmasak da/O köy bizim köyümüzdür” diyecek kadar.

Şu anlarda bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutsa da dede evim, “Orda bir ev var, uzakta/O ev bizim evimizdir./Yatmasak da, kalkmasak da/O ev bizim evimizdir” denilecek kadar gözümde tütüyor zaman zaman.

Köyümüzün gözümde tüten başka bir güzelliği de bahar aylarında açtığında her yeri kıpkırmızı yapan yörsel adıyla “Zambaklar”. (Yaban Şakayığı) “Öyle ki, bu zambaklardan ben daha çocukken yıllar öncesinde annemler bir tane soğanıyla birlikte söküp Çan ilçesindeki evimizin bahçesine dikmişlerdi. Şimdilerde bahar aylarında bahçemizde bile açan kırmızı zambakları görmek için bile köye gidesim geldi.

Kırmızı zambakların açtığı günlerde yapılan köy hayrımız da pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamazken, inşallah ülke genelinde tüm aşılamalar tamamlanırsa bu yıl yapılsın biz de ailecek hem köy hayrımıza gidelim, hem de yine Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir dağ var, uzakta/O dağ bizim dağımızdır./İnmesek de, çıkmasak da/O dağ bizim dağımızdır” dediği gibi dağlarımızda kırmızı zambakları koklama ve koruma fırsatı bulalım.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.