SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırmızı Küre (12.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.11.2021 08:59

Bugünkü yazımda sizlere, her bir parçası kadınların el emeği ile yapılan ve geçtiğimiz günlerde hizmete açılan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin içindeki “Kırmızı Küre”den bahsedeceğim.

64 yıllık mazisinde sürekli olarak “ilk”lere imza atan “Kale Grubu” şirketlerinden Kaleseramik Fabrikaları tarafından üretilen “Kırmızı Küre” ile yine bir “ilk”e imza atıldı.

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nde yer alan 15 bin özel seramik parçasının birleştirilmesiyle oluşturulan “Kırmızı Küre”, 18 kişilik özel ekiple 3,5 ayda yapıldı.

Türkiye’nin kültür sanat hayatının en önemli simgelerinden Atatürk Kültür Merkezi (AKM) geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanı tarafından törenle kapılarını açtı. Binanın tarihsel özelliklerine bağlı yeniden tasarlanan AKM’nin kalbinde ise seramik karolardan “Kırmızı Küre” yer aldı.

AKM’nin yeni simgesi olan kürenin tüm karoları, Kaleseramik’in kadın istihdamına destek olmak amacıyla Çanakkale’nin Çan ilçesindeki fabrikasında kurduğu Atölye Kale’de üretildi. “Kırmızı Küre”nin yapımında kullanılan 15 bin özel seramik parçasının her biri el emeğiyle tek tek üretildi.

Yaklaşık 3,5 ayda aralıksız süren çalışmalarla 18 kişilik özel ekip, gece gündüz çalıştı. Küreye rengini ise İtalyan seramik sanatçısı Alexandra Khuen-Belasi verdi.

Khuen-Belasi tarafından geliştirilen ve özel bir reçeteyle üretilen sır, tüm karolara tek tek uygulanarak kırmızı rengi almaları sağlandı.

AKM’nin kalbinde birleştirilerek “Kırmızı Küre”ye dönüşen seramik karolar, Marmara Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en popüler seramik üreticilerinden biri olan Kaleseramik Fabrikaları’nı bir kere daha kamusal yatırımlarda adını üst sıralara çıkarırken, Çanakkale ve Çan ilçesi için de büyük bir tanıtım, PR çalışmasına imza atılmış oldu.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.