SON DAKİKA
Hava Durumu

Kapya Biberde Son Hasatlar (19.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.10.2021 10:33

Bugünkü yazımda sizlere, Marmara Bölgesi’nde özellikle de Çanakkale’de son yılların gözdesi olan kapya biberden bahsedeceğim.

Salçası başta olmak üzere közlenerek, dolmalık biber olarak kullanılarak hatta turşusu yapılarak tüketilen kapya biberde Çanakkale’nin Yenice ilçesi ve köylerinde son hasat dönemlerine girildi.

Biberin kalitesine ve rengine bakılarak kilogramı 80 kuruş ile bir lira 50 kuruş arasında değişen fiyatlarla alınan kapya biberde son günlerdeki sağanak yağışlar nedeniyle birkaç gün ara verilmesine rağmen yoğun bir hasat dönemi yaşanıyor.

Yenice ilçesinde yaklaşık 10 bin dekar alanda üretimi yapılan kapya biberinin hasadına Eylül ayı ortalarında başladıklarını söyleyen üreticiler, "Kapya biberi hasadında sona geliniyor. Mart ayında tohumu toprakla buluşturduktan sonra Mayıs ayında fideleri tarlaya dikmeye başlıyoruz. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında; sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi bakımlarından sonra Ağustos ayı sonu her yıl hasada başlıyorduk. Fakat iklim şartlarından dolayı bu yıl hasada Eylül ayında başladık” şeklinde konuştular.

Üreticiler,  Yenice kapya biberinin coğrafi işaret belgesi de aldığını kaydederek, “Bu sene geçen yıla nazaran fiyatlar daha iyi. Tabi yaptığımız masrafları değerlendirirsek karşılamıyor ama geçen yıla göre fiyatlar daha güzel" şeklinde açıklamada bulundular.

Üreticilerimize verimli bir sezon geçirmelerini diliyor, tüm ürettikleri ürünlerin değerinde alıcı bulmasını temenni ediyoruz.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.