SON DAKİKA
Hava Durumu

Kapya biber (17.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 17.06.2022 09:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.06.2022 09:49

Çanakkale’de özellikle Agonya Ovası’nın en çok ekim ve dikimi yapılan ürünü olup yöresel patenti de alınan Kapya Biberinin dikimleri tamamlandı.

Çapalanması, zararlı otlarından temizlenmesi gibi birçok merhaleye tabi tutulan Kapya Biberinde yaklaşık dört ay sonra Eylül ayında hasat alınacak.

Siz değerli okurlarımın takip ettiği üzere, “Organik Bahçe”, “En İyisi”, “Çekirdekten” ve “Çilekçilik” başlıklı köşe yazılarımda köy hayatından, tarım ve çiftçilikten bahsederek köylü vatandaşlarımız ile çiftçilerimizin çalışmalarını aktarmaya çalışıyorum.

Emekli olduktan sonra Mayıs ayından itibaren yerleştiğim Kazdağları’nın eteklerindeki bol oksijenli köyümüzde ben de eşimle birlikte organik bahçe yapmaya çalışıyoruz.

Közlenip paketlenerek ve salçası yapılarak gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında satışı yapılan Kapya Biber, toptan satışın yanı sıra perakende olarak da satılıyor.

Geçen yılların aksine çiftçilerimize masraflarını karşılayıp gelir getirmemesi nedeniyle bu yıl yeteri kadar dikimi yapılmayan Kapya Biberin satış fiyatının istenilen düzeyde olması en büyük beklentiler arasında.

Kapya Biber dikimlerinin hemen ardından yöresel yağışların yaşandığı bölgede herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken; yağmur sonrasında topanak diye adlandırılan zararlı otlar çıkmaya başladı.

Kapya Biber fidelerinin büyümesi ve gelişip çiçek açıp ürün verir hale gelmesi için zararlı otları ilaçlama ve çapalama dönemine geçen çiftçiler, verimli bir sezon geçirmeyi diliyorlar.

Kapya Biberleri gerek yurt içinde gerekse yurt dışında satmak üzere fabrikaların da kurulduğu  yöredeki çiftçiler, fabrikaların kurulup ürünlerinin değerlenecek olmasından da çok mutlular.

Kırmızı rengi nedeniyle Kırmızı Biber olarak da adlandırılan Kapya Biberde fide yetiştirilmesinden başlanarak ürün alınıp satışa sunulmasına kadar geçen dört aylık sürede emek sarfeden çiftçilerimize rekoltesi ve kazancı yüksek bir sezon diliyorum.

Kapya Biber gibi diğer ürünleri de yetiştiren çiftçilerimiz ve üreticilerimizin emeklerinin karşılığı almaları ümidiyle yeni köşe yazımda buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Kalın sağlıcakla.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.