SON DAKİKA
Hava Durumu

Kaplıca-Ilıca (14.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 14.09.2021 10:10

15 Ağustos’tan beri İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale’de görmediğim, gezmediğim birçok yeri görme ve gezme fırsatı buldum.

Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürlüğü görevimden emekli olduktan sonra görme ve gezme fırsatı bulduğum bu yerleri de makalelerimde sizlere anlatmaya çalışıyorum.

Öyle ki, benim yazımdan sonra birçok ulusal haber ajansı “Seyyar Kuyumculuk” yazısından sonra muhabirlerine bu konuyu görüntülü haber yapma talimatı verdi.

Bugün de sizlere Çanakkale’nin Yenice ilçesi Hıdırlar Köyü’ndeki kaplıcadan bahsetmek istiyorum. Birkaç gün önce aile bireylerimizle birlikte bu kaplıcamıza gittik.

Yöreye kaplıca sayesinde birçok dağ evi de kurulmuş. Edindiğim bilgilere göre Hıdırlar Kaplıcası’na da, ülkemizin büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Çanakkale Seramik ve Kale Grubu tarafından yakında büyük bir turizm tesisi inşa edilecek.

Ülkemiz tam bir kaplıca cenneti. Ülkemizin önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alması da kaplıca kültürünün oluşmasını sağlıyor.

Ülkemizde binin üzerinde sıcaklıkları 20 ile 110 derece arasında değişen kaynak bulunuyor. Bu kaynaklar üzerinde de 200'ün üzerinde ılıca tesisi yer alıyor.

Ülkemizin dört bir tarafına yayılmış olan bu kaplıcalar hem yurtiçinden, hem de yurtdışından gelen misafirler tarafından ziyaret edilmekte olup Hıdırlar Kaplıcası’nı da yapacakları projeyle modern bir tesis haline getirecek Kale Grubu’nu canı yürekten kutluyorum.

Kaplıcanın etkinliği suyun sıcaklığına, içindeki kimyasal maddelere bağlıdır. Kaplıca tedavisi, kireçlenme, bel ve boyun problemleri, kas hastalıkları gibi problemlerin giderilmesinde fayda sağlar. Kaplıca tedavisi ile kan dolaşımında artma, ağrılarda azalma, eklem ve kaslardaki ağrıların azalması, psikolojik rahatlama sağlanır.

Bu bilgiler ışığında vücudumuzun direncini arttıran hastalıkların önlenmesini sağlayan ve mevcut hastaklıkların giderilmesine katkı veren kaplıca ve ılıcalarımızın sayısının artması ve modernize edilmesi temennisiyle.

Kalın sağlıcakla…

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.