SON DAKİKA
Hava Durumu

Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü

Yazının Giriş Tarihi: 05.08.2022 10:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 10:00

İslam dünyasında ortak duyguları ve anlamları taşıyan Muharrem ayına girdik.

30 Temmuz tarihinde Muharrem ayına girerek kameri aylara göre Hicri Yılbaşında da 1444’üncü yıla adım atmış olduk.

Hicri Yılbaşına ve Muharrem ayına girdiğimiz şu günlerde 8 Ağustos Pazartesi günü ise birlik ve beraberliğin simgesi olan Aşure Günü’nü kutlayacağız.

Dini günler takvimine göre, Muharrem ayı 30 Temmuz 2022 Cumartesi günü başladı. Bu aynı zamanda hicri yılbaşı oldu ve hicri takvime göre 1443 yılı sona erip 1444 yılı başladı.

Aşure Günü ise, Muharrem ayının onuncu günü yani 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü idrak edilecek. O gün aşure dağıtımı yapacak birçok kişi hazırladığı aşurelerin paylaşımını gerçekleştirecek.

Aşure etkinliği ve dağıtımı, Muharrem ayının son gününe kadar yani 27 Ağustos 2022 Cumartesi gününe kadar  yapılabilecek.

Muharrem ayı ve Aşure Günü oruç tutmak sünnet olup bugünlerde

sıla-i rahim yapılmalı yani akrabalar ziyaret edilip hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini alınmalıdır.

Aşure Günü, yaşanan bu gelişmelerin dışında İslam dünyasını yasa boğan üzücü bir hadiseye de şahitlik etmiştir.

Aşure Günü’nde Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin 70 yakını ile birlikte şehit edilmiştir. Yaşanan acı olay her yıl Muharrem ayında matem atmosferinde anılmaktadır.

"Muharrem" hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.v) tarafından Allah'ın ayı diye nitelendirilmiştir. Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahi feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Bu bilgiler ışığında tüm okurlarımın Hicri Yılbaşıları ile Aşure Günleri’ni şimdiden tebrik eder, tüm islam alemine bolluk ve bereket getirmesini temenni ederim.

Bir yazımımızın daha sonuna gelirken, bizlere biçilen bir ömürde yaşadığımız veya yaşayacağımız tüm olumlu veya olumsuz olaylarda hayatımızın istediğimiz gibi gitmesi ve dualarımızın kabul olması temennisiyle siz değerli okurlarıma mutlu hafta sonları ve hayırlı günler diliyorum.

Bu vesileyle sizleri Allah’a emanet ederek sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.