SON DAKİKA
Hava Durumu

Hasat Zamanı

Yazının Giriş Tarihi: 02.09.2022 09:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 09:30

Bu hafta siz değerli okurlarıma ekilen ürünlerin hasatlarından bahsetmek istiyorum.

Eylül ayına girilmesiyle birlikte çiftçilerimizin ve köylülerimizin ektiği domates ve kapya biberlerin (kırmızı biberlerin) hasat zamanı geldi.

Piyasada Çanakkale domatesi diye adlandırılan köy domateslerinin kızarması ve piyasaya sürülmesiyle birlikte fiyatlar da düşerken, vatandaşlar kışlık salçalarını yapmaya başladı.

Öte yandan kırmızı biber olarak da bilinen ve coğrafi işaret de alınan kapya biberlerinin kızarmasıyla vatandaşlar domates biber karışımı salçalarını yapacaklar.

Ektikleri ürünlerin hasadında ençok yaz yağmurlarından etkilenen ve ürünlerinin çürümemesi için bir an önce toplayarak hasat etmeye çalışan çiftçilerimiz ve köylülerimiz bazen ürünlerini düşük fiyattan satmak zorunda kalıyorlar.

Ürünlerini perakende satıştan daha çok yöredeki fabrikalara veren çiftçilerimiz ve köylülerimiz domates hasadının birkaç hafta daha süreceğini, ardından kapya biberde hasada başlanacağını kaydediyorlar.

Dikiminden hasat edilmesine kadar birçok aşamadan geçen ürünlerinde hak ettikleri fiyatı alamamaktan şikayet eden çiftçilerimiz ve köylülerimiz, kendilerinden düşük fiyattan alınan ürünlerinin piyasaya yüksek fiyattan satılmasına da sitem ediyorlar.

Üretici çiftçiden yani tarladan önlerine gelinceye kadar aldıkları domates ve kapya biberlerin fiyatının çoğu kez iki katından fazlaya satıldığını kaydeden vatandaşlar ise salça yapmanın önceki yıllara göre daha pahalı olmasından yakınıyorlar.

Sonuç itibariyle ne üreten çiftçilerimiz ve köylülerimiz, ne de hasat sonrası sofralarına gelen ürünleri alan vatandaşlarımız domatesin ve kapya biberin satış fiyatından memnun değil.

Ayrıca salça yapımında vazgeçilmez olan cam kavanozların fiyatlarındaki aşırı artış vatandaşlara bir darbe de burdan vuruyor.

Hasat mevsiminin başladığı ve devam ettiği şu günlerde domates ve kapya biber başta olmak üzere ektikleri ürünleri hasat eden çiftçilerimiz ve köylülerimize bol kazançlı hasatlar diliyorum.

Ayrıca çiftçilerimiz ve köylülerimizden aldıkları ürünlerle salça ve konserve başta olmak üzere kışlıklarını hazırlayan vatandaşlarımıza da kolay gelsin temennilerimi iletiyorum.

Bu yazım vesilesiyle tüm okurlarımı Allah’a emanet ediyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.