SON DAKİKA
Hava Durumu

Güler Yüz (08.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 08.04.2022 09:18

Geçen hafta bugünlerde Mübarek Ramazan Ayı’na girmiş ve oruçlarımızı tutmak için ilk sahurumuza kalkmıştık.

Bugün Ramazan’ın yedinci günü. “Hoş geldin Ey Şehri Ramazan”nidalarıyla karşıladığımız ve ibadetlerle geçirdiğimiz Mübarek Ramazan Ayı’nda ayın anlam ve önemine binaen “Güler Yüz” konusunu işlemek istedim.

İnsanlar arasında sevgiyi ortaya çıkaran ve kardeşliği ortaya koyan araçların en güzeli güler yüzdür.

Gülümsemesini bilmek, iki cihan mutluluğuna sebep olur ve İslamiyet, sevgi, güler yüz, tatlı söz, dürüstlük ve iyilik dinidir.

Güler yüzlü olmak insana sevgi ve huzur getirir. İnsanların kültürlü, görgülü, saygılı, terbiyeli olduğu, tatlı dil ve güler yüzünden anlaşılır. İnsan ne kadar güler yüzlü, terbiyeli ve saygılı olursa toplumda o kadar çok sevilir, sayılır ve yer bulur.

Güler yüzlü insanlar, çevresine daima ışık ve güzellik yayarlar. Güler yüzün açamayacağı kapı, hemen hemen yok gibidir. Güler yüzlü ve tatlı dilli olan insanlar, aile ve iş ilişkilerinde, arkadaş ilişkilerinde ve diğer sosyal ilişkilerinde de daima başarılı olurlar. 

Bir ailede eşler arasındaki ilişkilerin sağlıklı olmasında, tatlı dil ve güler yüzün oldukça önemli bir yeri vardır. 

Eğer eşler birbirine karşı tatlı dil, hoşgörü ve güler yüzü eksik etmezseler, onların bu güzel davranışları, çocuklarına da yansır ve ailede daha sıcak ve huzurlu bir ortamın oluşmasına sebep olur.

Zamanımızda yaşanan aile huzursuzluklarına bir göz attığımızda, insana hiçbir zahmeti olmayan, güler yüz, hoşgörü ve tatlı dilin önemi daha da anlaşılmaktadır.

Güler yüz, gülleri açmış bir bahçe gibidir. Seyredenlere güzellik verir ve özellikle aile hayatında güler yüzün önemi inkar edilemez.

Güler yüz birçok iyiliğin ve güzelliğin de anahtarıdır. Güler yüz ve tatlı dil ile katı kalpler yumuşar, inatçılar ikna edilir, kırık gönüller tamir edilir, kin ve nefret duyguları, sevgi ve merhamete dönüşür.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm insanlığın güler yüzlü ve tatlı dilli olması temennisiyle bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.