SON DAKİKA
Hava Durumu

Görmek ve Okumak

Yazının Giriş Tarihi: 25.11.2022 09:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.11.2022 09:44

Kamudaki görevimden emekli olduktan sonra bir yılı aşkın süredir bu sütunlardan siz değerli okuyucularıma gördüklerimi ve okuduklarımı kısaca yaşadıklarımı kaleme alarak aktarmaya, paylaşmaya çalışıyorum.

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı” atasözünden yola çıkarak kendimi hem okuyarak, hem gezip görerek bilmediklerimi öğrenmeye adadım.

Bu nedenle de geçtiğimiz hafta sonu eşim ve kızlarımla birlikte İstanbul’da Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Dikilitaş, Türk İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Galataport İstanbul’da ziyaretlerde bulundum.

Ziyaretlerin üçüncü aşamasında Çanlı hemşerim, değerli arkadaşım Türk İslam Eserleri Müzesi Müdürü Ekrem Aytar hocam ile Yerebatan Sarnıcı’nda buluşup görüşme fırsatı da yakaladım.

Kızlarımın çizdiği ziyaret rotasını Galaport İstanbul’da sonlandırırken; İstanbul’da daha görüp gezmemiz gereken çok sayıda müze, tarihi yer ve camiler var.

Bunları yine başka bir İstanbul’a gelişimize bırakırken; yorgun ve argın bir şekilde evimize döndük.

Yazımın başında belirttiğim gibi bir yerleri gezip görmek ve okumak genel kültürümüzü artırmak açısından çok önemli.

Tüm okurlarımızın ve vatandaşlarımızın mümkün olduğunca ülkemizin en ücra köşeleri dahil bu tür müze ve tarihi yerleri ziyaret etmesini öneriyorum. Çünkü ülkemizde gezilip görülecek çok sayıda müze, tarihi yer ve güzellikler var.

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı” atasözünden yola çıkarak bu müze, tarihi yerleri ziyaret edip güzellikleri görerek  genel kültürümüzü ve kendimizi geliştirmiş oluruz.

İmkanlar dahilinde yapılacak bu tür ziyaret ve gezilere ilk olarak kendi ilimiz ve ilçelerindeki, sonrasında komşu il ve ilçelerdeki tarihi yer, müze ve güzellikleri ziyaret ederek başlamalarını salık veriyorum.

Siz değerleri okurlarıma da zamanlarını bu tür gezi ve ziyaretlerle en iyi şekilde değerlendirmeleri temennisiyle hayırlı günler ve haftalar diliyorum.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.