SON DAKİKA
Hava Durumu

Gönül Almak (11.02.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2022 08:22

Hoşa gitmeyen bir durumun yaşanmasında insanların kırılmasına karşılık onlardan özür dilemek maiyetinde yapılan işe verilen isim veya deyim olarak kullanılan “Gönül Almak” konusunu bugünkü makalemde işlemeye ve sizlere kendi düşüncelerimle birlikte aktarmaya karar verdim.

Gönül almak için güzel sözler söylemek ve bazen de hediyeler almak gerekebilir. 

Etrafımızda çocukların gönlünü almak için onlara her vakit şeker dağıtan birilerini, eşinin veya annesinin gönlünü almak için onlara güzel bir hediye almış kişi veya kişileri görmek mümkündür.

Aslında gönül almak sevindirmek, hoşnut ettirmek olup hayatın olağan akışında bile biz insanoğlunun başvurduğu yollardan biridir.

Türk kültüründe hediye alıp vermenin ayrı bir önemi vardır. Birine sadece özel günlerde değil, bizim için ne kadar önemli ve değerli olduğunu göstermek için de hediye alırız.

Gönül almak denildiğinde ilk aklımıza gelen “Yarım elma, gönül alma” atasözüdür. Atasözünde geçen “Yarım Elma” kelimesi hediyenin büyüğü küçüğü olmaz anlamında kullanılmıştır.

Ayrıca gönül almada alınan hediyenin ne kadar pahalı olduğunun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan hatırlamak ve karşındakini düşünmektir. Burada elmanın yarısı bile birisini mutlu etmek için yeterlidir.

Son günlerde unutulan gönül almanın tekrar hatırlanması ve gerçek manada kullanılması için lütfen birbirimizi kırmayalım. Birbirimize karşı daha duyarlı ve özverili olmaya gayret ederek daima mutluluğu kendimize şiar edinmeliyiz.

Birinin kalbini kırdıysanız veya incittiyseniz gönül almayı, onları kazanmayı da bilmeliyiz. Gönül kırgınlığının sadece durup bekleyerek düzeleceğini sanmayın. Bazen küçük bir sürpriz, bir gülümseme ve bir hediye emin olun çok şeyi değiştirir. 

Sonuç olarak şunu da unutmayalım.  Kalp fazla kırılmaya gelmez, bir gün olur bakmışsınız o kalp artık yerinde değildir.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.