SON DAKİKA
Hava Durumu

Farkındalık ve Diyabet (15.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 15.11.2021 08:58

Dün “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” idi. Ben de bugünkü yazımda sizlere, “Farkındalık ve Diyabet”ten bahsedeceğim.

Uluslararası Diyabet Federasyonu, bu yıldan başlayarak ve bir farkındalık yaratmak amacıyla üç yıllık temasını “Diyabet Bakımına Erişim” olarak belirledi. Böylelikle de 2021 yılından başlayıp 2023 yılında sona erecek bu üç yıllık temayı diyabet ile ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak için seçti.

Dünya çapında 463 milyon kişi diyabetle yaşamakta olup Sağlık Bakanlığı tarafından toplumda diyabet farkındalığını arttırarak, gelecek nesilleri diyabetten korumayı ve tanı alan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesini, komplikasyonların ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlayan  “Türkiye Diyabet Programı”  uygulanmaktadır.

Birçok diyabetli birey ağızdan alınan diyabet ilacına ihtiyaç duymaktadır. Ancak düşük gelirli ülkelerde bu tedavi seçeneklerine ulaşılamamakta olup her dört diyabetli bireyden üçü düşük gelirli ülkelerde yaşamaktadır.

Öte yandan diyabet için çok önemli olan insülinin keşfinin üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen milyonlarca diyabetli birey hala insüline ulaşamamaktadır.

Sağlık Bakanlığı birinci basamak hastalık yönetim platformu kapsamında 2021 yılı Eylül ayı sonu itibarı ile tanımlanmış 18 yaş ve üzeri nüfusta diyabetli birey sıklığı ise yüzde 10,5’dir.

Ayrıca diyabetin önlenmesinde önemli yer tutan sağlıklı kilonun korunması için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitelerin artırılması için “Yetişkinlerde ve Çocukluk Çağı ObezitesininÖnlenmesi ve Fiziksel Aktivite Eylem Planı” uygulanmaktadır.

Diyabetli olsun veya olmasın tüm bireylerin hastalığa yakalanma riski düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla büyük oranda önlenebilir.

Diyabetli bireylerin diyabet yönetimi için eğitime ihtiyaç duymaktadır.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.