SON DAKİKA
Hava Durumu

Değer (17.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2021 08:22

Ben de bugünkü yazımda sizlere değer vermek ve değer görmek konusunda tespitlerimden bahsedeceğim. 

İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar aileden başlayarak toplumdaki tüm yaşam kesitlerine varıncaya kadar değer görür. İnsanoğluna verilen değer, bazen hak ettiği şekilde olurken; bazen de tersine tezahür edebilir.

Verilen değer sonrasında insanoğlu bazen en üst makamlara gelirken; bazen de istenilmeyecek şekilde en alt seviyede olabilir.

Bu nedenle insanoğlunun hak ettiği değere ulaşması ve bu değerde hayatını devam ettirebilmesi için yaşantısına dikkat etmesi, insanlarla olan beşeri ilişkilerinde uyumlu bir çizgide olması da en önemli faktörler arasında yer alır.

Değer ayrıca gösterilen saygı ve kıymet ile de eş anlamlı olup yardımseverlik, sevgi, nezaket, empati kavramları da hep değer kavramı ile ölçülmektedir

Öte yandan değerin tamamen sayısal ölçüsü baz alınmakta olup tanım olarak da bir bilinmeyenin ya da bir değişkenin sayı ve ölçü ile ifade edilmesine şeklinde yer verilir.

İnsanların ilk aklına gelen değer alanlarından bir tanesi de günlük hayatta alışveriş ve parasal birçok işlem ile karşılaşıldığı için verilen ve gösterilen değerdir. Ekonomide değer, para ile ölçülmesi mümkün olan bedeli, kıymeti ve pahayı ifade etmektedir. 

Sonuç olarak değer sosyolojide ayrı, felsefede ayrı, matematikte ayrı velhasıl hayatın birçok yerinde ayrı anlamlar taşır.

Bizler de yazının başında girişte belirttiğim gibi hak ettiğimiz değeri görelim ve hak edene hak ettiği değeri verelim.

Neşet Ertaş’ın dediği gibi, “İnsan değer verdiği şeylere gözüyle bakar, yüreğiyle taşır”.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.