SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ YAKLAŞIRKEN (07.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 07.01.2022 08:35

Bugünkü köşe yazımda Türk basın tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Çalışan Gazeteciler Günü’ne üç gün kala biz basın mensupları için sadece Türkiye’de kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bilgiler aktarmak istedim.

Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocakgünü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.

1961-1971 arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkemizde gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve biz basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvencelerini sağlayan “212 Sayılı Kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanışı nedeniyle 10 Ocakgünü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içermektedir.

Basın olarak biz gazetecilerin, halkın doğru zamanda, doğru bilgiye ulaşması ve toplumsal farkındalığın arttırılması yolunda çok önemli bir kamusal görevi ifade etmektedir.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından birisi olan basının aynı zamanda kamu menfaatlerini de göz önünde bulundurulması gereken, kamu adına denetim ve otokontrol gibi kavramların gelişmesine öncülük eden önemli bir meslek dalıdır.

Ülkemizin her karış toprağında, hatta dünyanın birçok ülkesinde, en zor şartlar altında dahi görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirmek için çalışan değerli gazetecilerimiz, mesleklerinin kendilerine yüklemiş oldukları sorumluluklarının bilincinde görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Kamuoyunun doğru, eksiksiz ve herhangi bir yönlendirmeye yer vermeden bilgilendirilmesi ülkemizin ilerlemesi yolunda hiç şüphesiz ki ülkemizin en büyük destek kaynaklarından biri de basındır.

Böylesine önemli bir görevi yerine getiren değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de bu vesileyle en içten duygularımla kutluyorum.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.