SON DAKİKA
Hava Durumu

Bulgur ve Pestil (22.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 22.07.2022 09:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.07.2022 09:36

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu haftaki makalemde bulgur ve pestil konusunu kaleme alacağım.

Ekinlerin hasat edilmesinden sonra kırsal mahallelerimiz ile köylerimizde kış hazırlıklarına da kısmen başlandı.

Eriklerin olması, sararması ve kızarması sonrasında ilk olarak erikler çizilip kurutmaya bırakılırken, birçok vatandaşımız ise eriklerden pestil yapmayı tercih etti.

Eriklerin yanı sıra topladıkları kızılcıkları ve çilekleri de önce kaynatıp süzerek pestil haline getiren vatandaşlarımız böylelikle de kış hazırlıklarına start vermiş oldu.

Yaptıkları pestilleri bez ve pişirme kağıdına sererek tepsilerle kurumaya bırakan vatandaşlarımızın bazıları ise pestillerini cevizlerle süslemeyi ihmal etmedi.

Kış hazırlıkları kapsamında ekinlerini çuvallayarak ambarlarına yerleştiren kırsal kesimdeki ve köylerimizdeki vatandaşlarımız kışlık bulgurlarını da kaynattı.

Bulgurlarını önce kazanlarda kaynatarak varsa içindeki yabancı cisimlerden temizleyen vatandaşlarımız daha sonra ise bulgurlarını kurutmaya bıraktı.

Kurutmaya bırakılan ekinler daha sonra makineler vasıtası veya eski sistem elle çekilerek bulgur haline getirilirken, kaynatılan bulgurlar sıcak sıcak da yenildi.

Velhasıl kırsal mahallelerimiz ile köylerimizde kış hazırlıkları tatlı bir telaş halinde sürüp gidiyor.

Biz de toprağını ekip süren ve binbir uğraş sonrasında ektiği ürününü hasat eden kırsal mahallelerimiz ile köylerimizdeki vatandaşlarımız ve üreticilerimize bol ürünler ve bol kazançlar diliyoruz.

Ekim ve üretimin artarak devam etmesi, üretilen ürünlerin değerlenmesi ve ürünlerinin de böcek, tırtıl gibi tarım zararlılarına maruz kalmamasını temenni ediyoruz.

Yazımız vesilesiyle tüm çitçilerimize ve köylülerimize bereketli bir yaz sezonu geçirmeleri dileğiyle hepinizi Allah’a emanet ediyorum

Kalın sağlıcakla...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.