SON DAKİKA
Hava Durumu

Boşvermişlik (01.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 01.10.2021 09:35

Bugünkü yazımda sizlere, biz insanoğlunu son zamanlarda en üst seviyelere çıkarak üzen bir durumdan bahsedeceğim. Nedir bu durum diyecek olursanız, tabii ki de boşvermişlik.

Son yılların kanayan yarası haline gelen bu boşvermişlik beni de son derece üzüyor ve kahrediyor.

Yaklaşık dört aydır merkezi Ankara’da olan bir kurumumuzla yazışmalar yapıyorum. Gelin görün ki, boşvermişlik burada da bizi yalnız bırakmıyor ve bir türlü sonuca ulaşamıyorum.

Dört ay önce yazılı yaptığım başvuruma iki ay sonra yine benim arayıp sormam üzerine usulen bir yazılı cevap veriliyor. Cevap teamüllere uygun bir şekilde postaya verildiği için de bana yine gecikmeli ulaşıyor.

Neyse ki ben de pes etmek yok. Aynı kuruma bu kez elektronik posta yani maille dilekçe gönderiyorum. Mailime yazılı müracaatımın aksine çok kısa zamanda verilen cevap beni ümitlendiriyor. Cevap nedir derseniz; “Talebiniz gereği yapılmak üzere ilgili birime gönderildi”. Buraya kadar her şey çok normal ve çok güzel. Ancak, buradan 10 gün sonra gelen cevapta da benim gerekli ödemeyi alabilmem için 4/a, 4/b veya 4/c’den herhangi birinden emekli olmam halinde müracaatta bulunabileceğim ve tarafıma ödeme yapılabileceği bildiriliyor. İşte bu boşvermişlik burada tekrar karşımıza çıkıyor.

Halbuki ben belirtilen şekilde emekli olmuş ve ilk maaşımı da almış biri olarak müraacat etmişim. Ama aynı çatı altında bulunan daire başkanlıkları ya birbiriyle haberleşemiyor ya da birbirinden habersiz yazışma yapıyor.

Sonuç mu? Girişte de belirttiğim gibi tam dört aydır karşılıklı yazışıyoruz. Ama eskilerin tabiriyle bir arpa boyu yol alamadık. Buna rağmen ben pes etmiş değilim. Beni üzen kamu kurumlarındaki bu umursamazlık ve boşvermişlik ne zaman düzelecek?

Eski emekli bir bürokrat olarak beni tanıyanlar ve çalışma arkadaşlarım bilirler ilk önce vatandaşın işini çözer daha sonra diğer işlerle ilgilenirdik. 

Neyse, bir de bu yetmiyormuş gibi aynı zamanlarda aile fertlerinin de yaşattığı boşvermişlikler bu olayın tuzu biberi oldu.

Ülkemiz genelindeki ve hayatımızdaki bu boşvermişliklerin hiç yaşanmaması, yaşanıyorsa da en aza inmesi temennileri ve bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.