SON DAKİKA
Hava Durumu

Biri Bizi Gözetliyor…(19.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2021 09:22

Bugün hayatımızın her alanından artık aktif olarak internet kullanılmakta. Öyle ki; uzunca bir süredir iletişim aracının olmasının ötesine de geçen internet sayesinde biri veya birileri, bizi veya bizleri gözetliyor.

Ben de bir iletişimci bir gazeteci olarak internet konusunu bugünkü köşemde irdelemek istedim.

Günümüz dünyasında internetle böylesine haşır neşir olmanın ve dijitalleşmenin artılarının yanı sıra eksileri de sürekli olarak tartışılıyor.

Dijital yaşamla birlikte yaptığımız her işte, attığımız her adımda aslında birçok veriyi de bırakıyoruz. İster bilerek, isterse bilmeyerek bıraktığımız bu veriler bir araya geldikçe büyüyor ve her birimizi deşifre ediyor.

Ajans Press’in, Statista verilerinden elde ettiği bilgilere göre 2021 yılı ilk çeyreği itibarıyla dünyada aktif Facebook kullanıcı sayısı 2,85 milyar olurken, dünya çapındaki en büyük sosyal ağ olarak kayıtlara geçti.

Ülkemizde de genç-yaşlı herkesin kullandığı internet için yazımın başlığı da “Biri Bizi Gözetliyor” demek kesinlikle yanlış olmaz.

Öte yandan diğer sosyal medya hesapları, yol tarifi için kullandığımız navigasyon uygulamaları ile gittiğimiz mekânlarda yaptığımız “check in”ler de birilerinin bizi gözetlemesine imkân veriyor.

Bunun yanı sıra, sosyal medyadaki her yorumumuz, her bir beğenimiz, haber sitelerinde okuduğumuz yazılar, girdiğimiz siteler, baktığımız her fotoğraf, oynadığımız her oyun, izlediğimiz her dizi ve film, sanal dünyaya bizden izler bırakıyor.

Sonuç olarak dijitalleşerek birilerinin bizi gözetlemesine imkân sağlayan bizler, geleceğimizi güven altına almak adına ardımızda nasıl nasıl bir dijital kopya bıraktığımıza biraz daha dikkat etmeliyiz. Hem de hemen hiç ama hiç gecikmeden…

Hemen hemen tüm hayatımızı internet üzerinden yürütmeye devam ettiğimiz gerçeğini de unutmayarak hepinize internetli ama kontrollü günler dilerim.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.