SON DAKİKA
Hava Durumu

Bağımlılık (11.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2022 07:53

Bağımlılığı besleyen en önemli etken de keyif verici bir dış unsurun varlığıdır. Yani bir durumu, kişiyi ya da kimyasalı çekici kılan neden, onun bireyi kaygıdan ve gerginlikten uzaklaştırabilme gücü ve keyif verici olmasıdır.

Bağımlılıkla mücadele son yıllarda büyük çalışmalar başlatılmış olup dünya genelinde bağımlılık en yüksek risk grubu olan gençlerin doğal davranış dinamiklerinde daha kolay gözlenebilir. 

Bir ilginin bağımlılığa dönüşmesi daha çok davranışsal bağımlılıklar ile alkol ya da sigara bağımlılığı için söz konusudur. Madde kullanımında süreç ilginin süreklilik kazanmasından çok kaçış sonucu bağımlılığa itilmek şeklinde gerçekleşir. 

Alkol, madde kullanımı ve her türlü bağımlılık sorunu insanı hem fiziki, hem ruhsal, hem de sosyal anlamda iflasa sürükleyen ve insan ırkını en çok tehdit eden düşmanların başında gelmektedir. 

Hangi nedenle olursa olsun bağımlı duruma gelmiş bir insanın yaşam kalitesi düşer. Hayatı üretmekten çok bağımlı olduğu maddeye ulaşmaktan ibaret hale gelir. Duyarsızlaşır ve paylaşma, dayanışma gibi hasletlerini kaybeder. 

Unutulmamalıdır ki; hiçbir bağımlılık tedavisi bağımlıya rağmen başarılı olmaz. Bu yüzden böylesi hassas bir konuda hekimden aileye, okuldan terapiste, hatta eğlence yeri sahibine kısacası bütün toplumun duyarlılığına ve bütünlüğüne ihtiyaç vardır. Bağımlılığın en kesin çözümü hiç bağlanmamak ve bağlanmayı engelleyici önlemleri almaktır.

Yeşilay başta olmak üzere sivil toplum örgütleri, valilikler, emniyet güçleri ve diğer ilgili kuruluşların bağımlılığın rehabilitasyonu ve bağımlıların topluma kazandırılması ile ilgili övgüye değer çalışmaları vardır ve bu çalışmaları ortaklaşa sürmektedir. 

Sonuç olarak bağımlılıkla mücadelede kaçınılmaz olarak topyekün bir çabaya ve bu çaba için yine topyekün bir eğitime ihtiyacımız vardır.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.