SON DAKİKA
Hava Durumu

Adap (24.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 24.12.2021 08:27

Ben de bugünkü yazımda sizlere adap ve adab-ı muaşeret konusunda tespitlerimden bahsedeceğim. 

Adap; sözlük anlamı itibariyle terbiye, iyi ahlak ve incelik demek olup uyulması gereken görgü kuralları da adap olarak tanımlanır.

Yemek yemeden, giyinmeden, karşımızdaki kişi veya kişilere hitaptan başlamak üzere adabın birçok davranışta karşımıza çıktığını görürüz.

Yeni tanıştığımız ya da bizden yaşça büyük insanlara “siz” diye hitap etmede, kalabalık bir ortamda kulaktan kulağa ya da fısıltıyla konuşmamakta hep adap davranışları sergilenir.

Saygıdan mütevellit kapalı bir mekâna girdiğimizde şapkamızı ve paltomuzu çıkarmak, yapılan bir iyiliğin karşılığı olarak teşekkür etmek, yemek yerken konuşmamak ve diyalog kurduğumuz insanların sözünü kesmemek de adab-ı muaşeret kuralları içerinde sayılabilir.

Öte yandan bayramlarda ve özel günlerde büyükleri ziyaret etmek, çevremizdekilerin doğum günlerini kutlamak, yüksek sesle konuşmamak ve konuşurken argo kelimelerden ve müstehcen ifadelerden kaçınmak bizim ne kadar adaplı olduğumuzu gösteren hareketlerdir.

Ayrıca yemekten kalkarken yemeği yapan kişiye “ellerine sağlık”, sofrada kalanlara da “afiyet olsun” demek, bir kişiyi herhangi bir konuda uyarırken nazik olmak, gerekli yerlerde hatamızı kabul edip karşı taraftan özür dilemek, küfürlü konuşmamak ve başkalarının konuşmalarını gizli gizli dinlememek de adap kurallarındandır.

Adap ve nezaket kuralları içerisinde birinin sırrını ne olursa olsun başka birine taşımamak, birini eleştirirken kırıcı değil yapıcı olmak, hiç kimsenin arkasından konuşmamak, trafikte başkalarına öncelik tanımak, ayakta ya da yürürken bir şey yememek, yemek yerken ağız şapırdatmamak ve biri hata yaptığında onunla alay etmek yerine hatasını kibarca düzeltmek de sıralanabilir.

Adab-ı muaşeret kurallarını daha da çoğaltmak mümkündür. Bizler de aynı bu köşemde bahsettiğim gibi adap ve nezaket kuralları içerisinde hareket edelim ve birbirimize saygı gösterelim.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.