SON DAKİKA
Hava Durumu

YOK EDİLEN! KADINLARIN GÜNÜ (08.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2021 07:38

Şimdi gelelim asıl meselemize, sahi neydi Kadınlar Günü? Sözde temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan bir gün değil mi? Bazı ülkelerde bugün resmi tatildir, bazı ülkelerde ise büyük ölçüde görmezden gelinir. Bazı ülkelerde protesto günüdür, bazılarında ise kadınlığı kutlayan bir gündür.

Ancak bizim ülkemizde de eminim ki birçok gerici zihniyetin nefret ettiği bir gündür. Nedenini soracak olursanız ilk çağlardan bu yana kadının var oluşunu kabul edemeyen bir toplumla karşı karşıyayız. Kız bebeklerin diri diri gömüldüğü günlere geri dönme eğilimi içerisindeyiz. Oysaki dinimizde kadının canı, onuru, hakları dokunulmaz kabul edilmiştir. Peygamberimizin kadınların ne kadar değerli olduğuna yönelik birçok hadisi mevcuttur. "Ey insanlar! Kadınların haklarını korumanızı ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin en hayırlınız, kadınlara karşı en iyi davrananınızdır" buyurmuştur.

Yani kadın siz anlamak isteseniz de istemeseniz de hayatın bel kemiğidir. Çünkü insanoğlu dünyaya bir kadın vasıtasıyla gelir. Onun şefkat ve himayesiyle büyür, hayata tutunur. Kadınlar insanlık tarihinin yılmak ve yorulmak bilmeyen gerçek emekçileridir. Karşılıksız sevgisiyle, sabrı ve merhametiyle dokunduğu hayatlara şekil veren en değerli varlıklardır. Onlar yeni yeni adım atmayı öğrendiklerinde bile annelik içgüdüsüyle doğar, oyuncak bebeklerini gerçek bir bebek edasıyla minicik kollarında sallayarak uyuturlar. Büyürler abla olurlar, annesinden o yaşa kadar ne öğrenebildiyse kardeşlerine de bir nevi ikinci annelik yaparlar. Evlenirler gerçekten anne olurlar. Sevdikleri için, ailesi için, en önemlisi de evlatları için tabiri caizse saçını süpürge eder, yine de layık oldukları değeri asla göremezler.  

Kadınlarına gereken ilgiyi gösteremeyen, onu eğitemeyen ve layık olduğu değeri veremeyen toplumlar gelişemedikleri gibi sosyal hayatlarında huzur da bulamazlar. Tıpkı bizim bulamadığımız gibi… Ülkemizde kadınların maruz kaldığı şiddet ve vahşetin geldiği durum artık üzücü olmaktan çıkıp içler acısı bir hale gelmiştir. Kadınlarımızın maruz kaldığı istismar, her türlü taciz, çektiği her çile, karşılaştığı her türdeki şiddet toplum olarak hepimizin en büyük ayıbıdır. İslam’ın kadına verdiği kıymeti anlayamamak, cennet ayağının altına serilen kadınlarımızı annelerimizi koruyamamak, Müslüman bir toplum olarak daha da büyük bir ayıbımızdır.

Şimdi bir kadının saçının teline zarar gelmesinden çekinen, kim olursa olsun onu bir eşyaymış gibi görmeyen, kendini bilen, kadına gerekli olan ilgiyi, sevgiyi, merhameti gösterebilen adamları tenzih ederek soruyorum. Gerçekten nedir sizin bizimle derdiniz? Şiddetin yalnızca aciz ve aklını kullanamayan kişilerin kendini ifade etme şekli olduğunu ne zaman idrak edeceksiniz? Gücü ancak kadınlara, çocuklara, hayvanlara yeten siz insan görünümlü canavarlardan toplum olarak ne zaman kurtulacağız?  Ne zaman dilediğimiz gibi giyinebilecek, ne zaman gecenin o güzel sessizliğinde çıkıp yürüyüş yapabileceğiz? Ne zaman yolda kulaklık takıp rahatlıkla müzik dinleyecek, arkamızdan biri takip ediyor mu acaba diye korkmadan gezebileceğiz? Ne zaman haberlerde izlediğimiz o cani cinayetlere dur diyeceğiz?

Siz şiddeti yaşam şekli haline getirmiş zavallılar! Kadınların sizi reddetme hakkı olduğunu er ya da geç öğreneceksiniz. Her istediğinize sahip olamayacağınızı öğreneceksiniz. Değeri zamanında verecek, kaybettikten sonra ısrar etmemeyi öğreneceksiniz. Kadınların size ait olmadığını öğreneceksiniz. Veremediğiniz mutluluğu başkasının verdiğini gördüğünüzde kabullenmeyi öğreneceksiniz. Sevilmediğiniz ve istenmediğiniz yerden anlayışla çekip gitmeyi öğreneceksiniz. Her kadının istediği gibi yaşama hakkı olduğunu öğreneceksiniz. Zorla veya isteyerek öğreneceksiniz.

Sonuç olarak bu katiller de bir kadın vasıtasıyla dünyaya geliyorsa burada annelerimize yeniden büyük görevler düşüyor demektir. Annelerimiz lütfen artık kadın kadının kurdu olmasın. Lütfen artık yetiştirdiğiniz o çok değerli oğullarınıza kadın ve erkeğin eşit olduğunu anlatın. Kendinize bağımlı yetiştirmekten vazgeçin. Diğer canlıları sevmeyi, paylaşmayı, merhameti aşılayın. Erkektir her şeyi yapar kalıbından çıkın. Aman oğlum otur ben sana bakayım diye üstüne titremeyin. Gücü yalnızca erkek çocuklarınıza atfetmeyin. Bakamayacaksanız lütfen çocuk yapmayın, sokağa atmayın. Sizin sorumsuzluğunuz yüzünden, başkalarının gözünden sakındığı evlatlar yok olup gidiyor. Artık farkına varın!

 

 

  

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.