SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜSTÜNLÜK PSİKOLOJİSİ (29.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2021 09:54

 

Üstünlük Psikolojisi; kişinin doğuştan var olan aşağılık kompleksine dayanarak kendini diğer insanlardan daha üstün görme, yüceltme durumudur. Bu gibi insanlar aile, geçmiş anılar gibi faktörlerden dolayı toplumun dışında kaldığını ve soyutlandığını düşünür. Kendisini toplumdan, sosyal ortamlardan uzak tutmaya çalışır. Çünkü o sürekli aşağılık kompleksi ve üstünlük psikolojisi çelişkisiyle savaşmak zorundadır. Zaten kendinde bir şeyin eksikliğini hissetmeyen insan başkaları üzerinde üstünlük sağlamaya ve başarı elde etmeye uğraşmaz. Bu psikolojinin esiri olan insanlar ruh âleminde yaşadığı ezikliği, kendilerini daha iyi hissetmek için başkalarına üstünlük sağlayarak ve onları küçük düşürerek maskelerler.

Aslında çoğu zaman kendimizi diğer insanlardan üstün görme yanlışına hepimiz düşebiliyoruz. Belki de bu bizim zaafımız. Bu zaafımız doğrultusunda da hiç bilmediğimiz konularda, alelade ürettiğimiz fikirlerin bile herkesinkinden daha doğru olduğu inancına kapılıyoruz. Çünkü insan doğası gereği kendisini sürekli başkalarıyla kıyaslama eğilimi içerisinde ve üstünlük çabası da asla son bulmuyor. Ancak devamlı puanlamalar yapan ve kendisini hayalî değerler tablosunda bir yere yerleştiren insan onları çevreleyen sorunları inkâr etme açısından büyük bir kapasiteye sahip oluyor. Hatta gerçekleri gözleri ile bile görse, yine de inkâr etme davranışında bulunabiliyorlar. Bunun sebebi bazen korku, bazen de utanma oluyor. Daha doğrusu içlerinde yaşadıkları yoğun güvensizlik duygusu…

Tabii ki insan, bir alanda çok iyi olup o alanda diğer insanlardan üstün olabilir. Fakat o alanda gösterdiği başarı yüzünden kendisini her alanda üstün görme yanılgısına düşmemelidir. Çünkü insan her konuda tek olduğunu düşünüp palavra savuruyor, övünüp duruyorsa, kendini başkalarından aşağı gördüğünden, yaşamın olumlu tarafında başkalarıyla boy ölçüşecek kadar kendini güçlü hissetmediğinden bunu yapıyordur. Bu insanlarla muhatap olduğunuzda herkese tepeden baktıklarına, her konuda fikri olduğuna ve her dediklerinin mutlak doğru(!) olduğuna şahit olursunuz. En ahlâklı, en bilge de odur. Karşılaştığı fakir insandan kendisini her zaman daha değerli hisseder. Hatta elle tutulur, rakamsal bir değer bile atfeder kendisine. Hâlbuki zekâ ya da farklı bir durumda üstünlüğü söz konusu değildir.

Çünkü insanın üstünlüğü yalnızca karakterindedir. Her insan dünyaya eşit gelir. Kimse kimseden üstün ya da aşağı değildir. Kimimiz daha güzel, kimimiz daha zengin görünüyor olabiliriz. Ama inanın ki insan olamadıktan sonra bu vasıflarımızın hiçbir kıymeti yoktur. Bizi birbirimizden farklı kılan tek husus karşımızdakine gösterdiğimiz saygı, sevgi ve merhametimizdir. Yani bir başkasının üzerinde kurmak istediğimiz üstünlük çabamız, bizi o insandan insan olarak üstün kılmaz; sadece o sıfatta üstün kılar. Bunu devamlı kendisine hatırlatmalı insan. Yoksa hem kendine olan saygısını, hem de toplumda olan yerini kaybetmemesi içten bile değildir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.