SON DAKİKA
Hava Durumu

“Üretkenlik” (11.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2021 09:16

Üretkenlik; “Daha önce asla yapamadığımız şeyleri yapabilme yeteneğine kavuşmaktır" yazıma Franz Kafka’nın bu sözü ile başlamak istiyorum. Daha önce yapamam dediğimiz her şeyi yapabilecek gücümüz kendimizde mevcut. Hayallerimiz sadece bir adım kadar uzağımızdalar. Bu doğrultuda imkânsız kavramını hayatımızdan çıkartmaya başladığımızda neler başarabileceğimizi aslında daha rahat görebiliriz. Çünkü bir kere üretmenin tadını alanlar, bir daha onu bırakmak istemezler. Üreten insan, hayata fayda sunar. Almaktan ziyade vermeye odaklanır. İnsan verdikçe gelişir ve büyür. Vermek, bir erdemdir.

Aynı zamanda üretkenlik açısından hepimiz bir hafta içinde eşit saatlere sahibiz; 168 saat. Nitekim bazen daha fazla zamanımız olmasını dilediğimiz de olabiliyor. Çünkü yeni bir şey ortaya koyabilmek bildiğiniz gibi hiç de kolay değil. Bol zaman, uykusuz geceler, bilgi, deneyim, cesaret, merak ve motivasyon kavramlarının bileşimi doğrultusunda hayata geçiyor. Bu yüzden zamanı doğru kullanmak hepimiz için çok önemli.

StockX’in CEO’su Josh Luber, konu hakkındaki görüşlerini “Mesai Saatlerinde Uyumak” ile açıklıyor. Gün içindeki enerjisinin yenilenmesi için kısa süreli kestirmenin en iyi yol olduğunu; “Üretkenliğimi korumak için en iyi yolun gün içinde kestirmekten geçtiğini buldum. Günde 2 kere 11 dakikalık uykularla kendimi yenileyerek verimimi ve enerjimi artırıyorum” sözleriyle dile getiriyor.

Tabii ki bu bizim ülkemizdeki iş ortamları için uygulanabilir bir yöntem değil. Ancak buna benzer daha birçok yöntem mevcut. Örneğin; “Hayır Diyebilmek.” İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmak ve kendi zamanımızı boşa harcamak zorunda değiliz. Çünkü her soruya evet yanıtını vermek üretkenliğimize fazlasıyla zarar veriyor. Karşımızdaki kişi hayır dediğimiz için bize tepki gösterip, hayatımızdan gidiyorsa zaten sadece çıkarları için yanımızda duruyor demektir. Böyle insanları bırakın gitsinler bu sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü hiç kimse ve hiçbir şey sizden önemli değildir.     

Zamanımızı iyi kullanmanın bir diğer yöntemi de; “Pratik ve Hızlı Karar Verebilmek.” Bir karar verme zamanı geldiğinde, kararsız kalıp zaman kaybetmemeliyiz. Hızlı bir evet ya da hayır, yavaş bir evet ya da hayırdan çok daha önemlidir. Bu sayede bir sorun olsa dahi hızlıca sorunu kavrayıp çözüm üretebilmek yine sizin elinizdedir.

Geleceğiniz ve üretkenlik sağlamak istediğiniz konu hakkında gün içinde “Kolay Anlaşılabilir Bir Liste Oluşturmak” yine önemli bir kavram. Yapmanız gereken 20 şeyi listeleyin. Bu listeyi hazırlarken mümkün oldukça ayrıntılara yer verin. Birkaç benzer görevi ise gruplayın. Aslında bu 20 şeyi de yapmanıza gerek olmadığını fark edeceksiniz. Ardından işe başlamak sizin için daha kolay olacak.

Son olarak “Geçmişe Takılı Kalmamak” üretkenliğe en çok engel olan maddenin bu olduğunu düşünerek yazıma Franz Kafka’nın sözüyle başladığım gibi "İnsanlarımız, şimdiki zamanı yok etmeye çok hevesliler" sözüyle bitirmek istiyorum. Önemli olmayan tartışmalarla, geçmiş pişmanlıklarla şimdinin gücünü yok edebiliyoruz bazen. Geçmişe takılı kalmak, geleceğin köprülerini inşa etmeye engel oluyor. Geleceğe yürümek istiyorsak, geçmişin prangalarından bir an önce kurtulmalıyız. Çünkü geçmişte başarısız olmak gelecekte de başarısız olacağımız anlamına gelmiyor. Daha önce yapamamış olmak şimdi de yapamayacağımızı göstermiyor. Ayrıca deneyip de başarısız olduysak bence sevinmeliyiz çünkü birçok insan yeni bir şey deneme cesaretinde bile bulunmuyorlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.