SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Stres Yönetimi (20.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 20.03.2021 09:36

Stres, bireyler üzerinde etki yapan ve onların davranışlarını, başka insanlarla ilişkilerini etkileyen bir kavramdır. Yani durup dururken ya da kendiliğinden oluşan bir durum değildir. Stresin oluşması için insanın içinde bulunduğu ya da hayatını sürdürdüğü ortam ve çevrede meydana gelen değişimlerin insanı etkilemesi gerekir. Ortamdaki değişmelerden herkes etkilenir ancak, bazı bireyler bu değişimlerden daha çok veya daha yavaş etkilenmektedir. Bizde bu ve bunlara benzer birçok sebepten hayatımızın her anında stresle baş etmek zorunda kalıyoruz ne yazık ki. Kısaca stres vücudumuzun zararlı ve sıkıntılı durumlarda ‘savaş’ veya ‘kaç’ yanıtını verdiği bir tepki. Stres altındayken hepimizin kalp atışı hızı artar, nefes alış verişi hızlanır, kaslar kasılır ve kan basıncı artar. Aynı zamanda sindirim yavaşlayıp, mide asidi üretimi hızlanır. Küçük dozlardaki stresler iyidir ama fazlası bizi ölüme bile götürebilir. Bu doğrultu da stres ‘olumlu’ ve ‘olumsuz stres’ olarak karşımıza çıkmakta ve ulaşmak istediğimiz amaçlar "olumlu stres" iken kaçınmak istediğimiz durumlar "olumsuz stresi" oluşturmaktadır. Olumsuz stres hayatımızı ciddi oranda etkilemekte olup öncelikle ruhsal daha sonrasında fiziksel bozukluklara yol açmaktadır. Bunlara verilecek en güzel örnekler depresyon, anksiyete ve sindirim sistemimizde meydana gelen rahatsızlıklardır. Görülen bu rahatsızlıklara yakalanmayıp, uzun süreli stresten kaçınmak için yapmamız gerekenler stresli olduğumuz zamanları iyi yönetebilmektir.

Stresle başa çıkmak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla, durumu ya da duruma verilen tepkileri değiştirmeye de stres yönetimi denir. Bireysel olarak kullanılan bazı stratejiler, stresle başa çıkmada çok gerekli ve önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin; arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz, güçlü duygusal bağlar kurmanız, değer verdiğiniz insanlarla görüşmeniz ve onlara sarılmanız. Buna istinaden evcil hayvan beslemeniz ve onunla ilgilenmenizin de çok katkısı olacaktır.

Son zamanlarda stresle başa çıkma listelerinde ön sıralarda meditasyon ve yoga yapmak da yer alıyor. Düzenli olarak meditasyon, yoga ve spor yapmanızın da stres yönetiminiz de faydası olacaktır. Ayrıca sadece stres olarak değil hayatınızı düzene sokmakta da yardımcı olacaktır. Bunların ışığında sık sık düzenli ve derin nefes alın. Nefesinizi kontrol etmeniz nefes aldığınızı hissetmeniz ve aynı zamanda nefesinizi saymanız kendinizi sakinleştirmek için iyi bir yöntemdir. Bu yönde sakinleşmek ve stresi azaltmak için bir sürü nefes egzersizi var ama benim size önereceğim 4–7–8 tekniğidir. 4 saniye boyunca derin nefes alın. 7 saniye boyunca da nefesinizi tutun. Sonra 8 e kadar sayarak 8 saniye boyunca nefesinizi verin işe yaradığını göreceksiniz.

Her şeyden de önemlisi stresin sizi ele geçirmesine izin vermeyip öncelikle kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Bunu da ancak ‘Swot Analizi’ ile yapabilirsiniz. Başınıza gelen kötü ve zorlu durumlara karşı "Neden benim başıma geliyor" yerine "Nasıl çözebilirim" ile yaklaşmak, o an hangi duygu durum içerisinde isek duygularımızı bastırmayıp ifade etmek ve her ne yaşarsak yaşayalım kendimize iyi davranmak stres ile başa çıkmak da önemli bir yere sahiptir. 

Unutmayın ki hayata sadece bir kez geliyorsunuz ve bu hayat bir şeylere stres yapıp kendinizi hasta etmek için maalesef çok kısa… Kalın Sağlıcakla…