SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

NORMALLEŞTİK Mİ? (03.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2021 08:45

Dün düzenlenen kabine toplantısında bildiğiniz gibi yeni normallerimiz açıklandı. Alınan kararların sevindirici yanı kadar, endişe veren tarafları da vardı. Alınan kararlar ise;

  • Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacak. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dâhil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.
  • Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.
  • Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha ‘Pazar günü’ devam edecek.
  • Ülkemizin tamamında süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.
  • Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecekler.
  • Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde sabah 9 ila akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecek.
  • Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek ihtiyaç hâlinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.
  • Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
  • Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Bu doğrultuda okullarımız yaklaşık bir senedir kapalı iken belirli sınıflar için yüz yüze eğitime yeniden geçildi. Ancak bunun için daha öncesinde de 1 Mart tarihi belirlenmesine rağmen yürürlüğe girememişti. En azından artık netleşmiş oldu. Okullar kademeli olarak açılacak açılmasına ama maske, mesafe, hijyen kurallarını ne yazık ki hâlâ hayatına adapte edememiş çok fazla çocuğumuz mevcut. Her zamanki gibi bu konuda da ailelere büyük iş düşüyor.

65 yaş ve üstü, 20 yaş altı vatandaşlarımızın gerçekten evlerde çok bunaldıklarına birebir şahit olduğumuz bu süreçte kentimizdeki 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma saatleri 1 saat uzayarak 10-14.00, 20 yaş altınında 14-18.00 olarak belirlendi.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamamız Pazar günü halen devam ediyor. Sadece bir günde nasıl bir fayda sağlanacağını birlikte izleyip göreceğiz.

Akşam 21.00 ve sabah 05.00’e kadar olan kısıtlamanın devam etmesini, diğer kısıtlamaların yüksek oranda kaldırılmasının yanında doğru buluyorum.

Ancak restoran, lokanta ve kıraathanelerin yüzde 50 kapasite ile çalışmasının çok net açıklanmadığını düşünmekteyim. 50 m² dükkâna sahip olan bir kişi iş yerinde sadece 1 kişi mi ağırlayacak?

 

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler yüksek riskli iller arasında yer aldığımız için bir süre daha faaliyet gösteremeyecek.

Kamu dairelerinin çalışma saatleri 09-12.30 ve 13.30-18.00 saatleri arasında yeniden güncellendi.

Nikâh merasimleri 50 kişiyi ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Yalnız bu durum sadece Çanakkale için değil tüm Türkiye için uygulanabilmesi pek mümkün gözükmüyor. Çünkü ülkemizde sadece bir gelinin hazırlanması, saçı, makyajı bir saati geçik süreye tekabül ediyor. Düğün sahipleri bunca hazırlığa gelen takıyı da haliyle es geçemiyor. Anlayacağınız 50 kişi memnun edici değil. İnsanlar bu uğurda hatırlarsanız çubuklarla bile halay çekmeyi göze almışlardı. O yüzden bu alanda denetimlerin arttırılması şart.

Aynı zamanda riskli bölge haritasının doğruluğu konusunda da endişelerim mevcut. Nedenini haritayı detaylı açıp baktığınız da anlayabilirsiniz. İstanbul 15 milyon nüfusu ile yüksek riskli bölge konumunda iken Sinop 200 bin küsur nüfusu ile nasıl çok yüksek riskli iller arasına girebiliyor. Peki ya Uşak?  Bunca iller arasında kendini nasıl koruyabildi? Oldukça düşündürücü.

Tüm bunları baz aldığımız da en normalleşmiş halimiz sizce gerçekten de normal mi? Rehavete kapılıp tüm haritanın yeniden kırmızı olmayacağı ne malum? Kısıtlamalar kalkmasa ekonomik durumumuz ortada… Aşıların yeterli dozda elimize ulaşmadığını da hepimiz biliyoruz. Ancak bu kasvetli halden kurtulmanın tek çaresi tüm Dünya’daki ülkelerin tek bir kişi dahi kalmayacak şekilde aşılanması. Yoksa yaz aylarında turizminde yavaş yavaş hareketlenmesiyle en başa döneceğiz. Bu virüs nasıl bir kişi ile tüm Dünya’ya bulaştı ise aşılanmayan bir kişinin yeniden ülkemize gelip gitmesiyle yaşadığımız arap saçı maalesef çözülemeyecek. Eh ne diyelim Allah yardımcımız olsun!