SON DAKİKA
Hava Durumu

Mutluluk Paradoksu (05.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2021 08:49

Tarihte mutluluk; bazen Aristo’nun ‘Nichomacos’a Etik’asında olduğu gibi “İyi olmak ve erdemlere bağlı olmak” tan geçerken, bazen de Epikür’ün düşüncesinde; “Bedensel hazları sınırlandırmak ve ölüm korkusunu yenmek” le mümkün olan bir anlayışla ilişkilendiriliyor.

Mutluluk paradoksu ise; mutluluk için bilinçli bir şekilde çabalamanın mutluluğu kaçırması durumudur. Kısaca herkes mutlu olmak istiyor ve mutluluk için çabalamak, hepimizde ister istemez bir beklenti yaratıyor. Beklentiler de genelde hayal kırıklıkları ve üzüntüyle sonuçlanıyor. Mutluluğa ulaşılamaz bir anlam yüklemek aynı zamanda benliğimizi yorup, tüketmekte. Çünkü çok yoğun bir şekilde mutluluğu arayan kişiler, kendilerine aşırı odaklıdırlar. Başarı ve onaylanma ihtiyacı da diğer insanlarla olan bağını zayıflatarak yalnızlık hissini güçlendirir. Bu nedenle mutlu olmaya en çok odaklananların yine mutsuz, mutlu olmayı hayatın merkezine almayanların daha mutlu olduğu kanıtlanmış.

İnsanlar mutlu olabilmek adına sayısız yolu deniyorlar ancak mutluluğun ne olduğu sorulunca, onu zar zor tanımlıyorlar. Yani herkes mutluluğu arıyor ama mutluluğun nerede olduğunu ve neden mutlu olmak istediğini bilmiyor. Bununla birlikte kendimizi iyi hissetme ve iyi bir insan olabilme arasındaki çelişki benliğimizde ikilemlere yol açıyor. Bazen kendimizi özgür hissetmek için kuralları çiğnemek, bazen de iyi bir insan olup karşımızdakilerin bizi onaylaması için kurallara uymak istiyoruz. Burada mühim olan duygusal dengeyi yakalayabilmek. Çünkü hiçbir duygunun aşırısı iyi değil mutluluğunda, kederinde…

Toplumun geneline baktığımızda ise mutlu insanların her zaman zengin, başarılı, güçlü olduğu sanılıyor. Herkes mutlunun yanında yer almayı tercih ediyor. Oysa mutsuzun yanında olmak, düştüğü yerden kaldırmak, mutsuzluğunun sebeplerini çözmeye çalışmak hiçte zor değil. Zaten sürekli mükemmeli aramanın da bir mantığı yok. Çünkü hayatta her zaman, her şeyin daha iyisi olacaktır. Ancak burada önemli olan sizin neyi en iyi gördüğünüzdür.

Buna istinaden yapılan araştırmalar sanılanın aksine mutsuz insanların daha üretken ve zor işlerde daha başarılı olduğunu göstermekte. Hatırı sayılır insanların başarı öykülerine baktığınızda hangi şartlardan, ne tür acı ve mücadeleler içinden kendini sıyırıp, kariyer merdivenlerine tırmandıklarına şahit olabilirsiniz.

Mutluluk her yerde, onu aramaktan vazgeçin. Ne demek istediğimi gökyüzüne baktığınızda uçan kuşlardan, bir çocuğun yüzündeki gülümsemeden, bir hayvan dostunuzu beslediğinizde gösterdiği sevgiden, aldığınız minicik bir hediyeden, sizinle ilgili bir detayın hatırlanmasından, sevdiklerinizin yanınızda olmasından anlayabilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.