SON DAKİKA
Hava Durumu

Koronavirüs Sürecinde Trend Olan Teknolojiler (26.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 26.03.2021 08:43

Ne kadar aksini düşünmek istesek de kısa vadede hayatımızdan çıkmayacak gibi görünen Covid-19 salgını, hayatın farklı alanlarındaki alışkanlıklarımızın şekil değiştirmesine de neden oldu. Salgının yayılma hızının fazla olduğu dönemlerde alınan önlemler çerçevesinde insanların toplumdan mümkün olduğunca izole yaşamaya çalışma çabaları teknoloji kullanımını ve ihtiyaçlarını da değiştiriyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu dönemde özellikle öne çıkan bazı teknolojiler oldu. Özellikle eve kapanan insanların alışverişlerinde dijital ödeme yöntemlerini kullanması, bunun yanında uzaktan çalışma ve çevrimiçi eğlence teknolojileri oldukça öne çıkmış görünüyor. Kısaca bu teknolojilerden bahsedecek olursak;

Temassız Ödeme Sistemleri

Dijital ödeme yöntemleri bu dönemde en fazla öne çıkan teknolojilerden biri oldu. Kredi ve banka kartlarının temassız ödeme yöntemlerinin yanı sıra, mobil telefonlarla yapılan temassız ödemeler de bu dönemde yoğun bir şekilde kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Temassız karta sahip olmayan banka kullanıcılarına, bankaların temassız özellikli yeni bir kart sunmaları da yerinde bir hareket oldu.

Ancak Dünya Bankası verilerine göre herhangi bir bankada hesabı olmayan 1,7 milyar insan dijital ödeme sistemlerinden yaralanma imkânı bulamadı.

Uzaktan Çalışma

Pandemi döneminin başlangıcından itibaren alınan önlemlerden bir tanesi de özellikle ofis ortamında çalışan işçilerin evden çalışmaya yönlendirilmesi oldu. Özellikle son on yıl içerisinde önemli bir gelişme kaydeden bulut bilişim, sanal görüşme odaları, çevrim içi birlikte çalışma araçları gibi teknolojiler iş hayatının evden sürdürülmesinde önemli katkılar sağladı. Çalışanlar kendilerini adeta ofis ortamında hissetsinler diye kurumsal firmalar çalışanlarının masa ve sandalyelerini evlerine kadar yolladı.

Tüm bu teknolojilerin sağladığı imkânlara rağmen, sosyal ağ yönetim ve analiz teknolojileri geliştiren Buffer tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, bu dönemde evden çalışanların en çok zorlandıkları konu ise birlikte çalışma ve iletişim kurmaktaki zorluklar oldu.

Çevrim İçi Eğlence Ağları

Karantina döneminin insanlar üzerinde ilk etapta çok da önemsenmeyen bir diğer etkisi de izole yaşamın getirdiği psikolojik baskılardı. Pandeminin ilk aylarını takip eden dönemde insanlar çevrim içi ortamlarda bir araya gelip sosyalleşmeye devam etme eğilimi gösterdiler.

Sosyal medyada yapılan canlı konserlerin yanı sıra internet ortamında yapılan film festivalleri, sanal müze turları gibi etkinlikler popülerleşti. Elbette, video oyun sektörü de bu dönemin popüler sektör ve teknolojilerinden biri oldu.

Tedarik Zinciri

Temel ihtiyaçlara erişim talebinin artmasıyla bazı ülkelerde gıda ve sağlıkla ilgili belirli ürünlerin ihracatlarına kısıtlamalar getirildi. Bunda bazı büyük tedarikçilerin salgın nedeniyle fabrikalarını kapatması büyük etkendi. Ancak bunu tetikleyen esas unsur bu üretim tesislerindeki veri sistemlerinin fiziksel kayıtlar altında tutulması dolayısıyla gerçekleşti.

Tüm bu teknolojilerin yanında COVID-19 salgınının neden olduğu solunum yetersizliği nedeniyle ihtiyaç olan solunum cihazlarının üretiminde kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, üretim hatlarında çalışan insan sayısının azaltılmasından doğan ihtiyaçla robot teknolojisine yapılan yatırımlar ön plana çıkan diğer teknoloji kullanımları oldu.

Uzaktan Eğitim

Nisan ayı ortasından itibaren 190'dan fazla ülkede okul ve üniversitelerin kapatılması 1,5 milyardan fazla öğrenciyi etkiledi. Uzaktan çalışma modelinde olduğu gibi kurumlar da bu noktada uzaktan öğrenim imkânları sunan teknolojilere yöneldiler.

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, 3 boyutlu yazıcılar, yapay zekâya sahip robot öğretmenlerle online eğitimlerin kullanıldığı bu süreçteki en önemli problem ise uzaktan öğrenimden yararlanma imkânı bulamayan tablet ve internet erişimine ulaşamayan öğrenciler oldu.

 

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.