SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatınızdan Memnun Musunuz? (23.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 23.03.2021 08:41

Bu soruyu en son ne zaman içten bir şekilde kendinize sordunuz ve cevabı üzerine derin derin düşündünüz? Biri çıkıp gelse ve size; hayatından memnun musun, yürümek istediğin yolda mısın, sevdiğin insanlarla birlikte misin, mutlu olduğun bir işte misin ve en önemlisi şu ana kadar yaşadıklarından pişman mısın diye sorsa cevabınız ne olurdu?

Cevabınız eğer hayır ise hayatınızdan memnun olmak için neler yapılabilir bunun üzerine konuşmak gerekir. Ben elbette size mutluluğun formülünü veremem, daha doğrusu kimse veremez. Çünkü herkesin kişiliğine göre şekillenen bir yolculuğu vardır. Ben de kendi yolculuğumdan yola çıkarak en azından nasıl daha az şikâyetçi birine dönüştüğümü sizinle paylaşabilirim.

Şikâyet Etmeyi Bir Kenara Bırakıp Çözüm Üretmeyi Deneyin

Şikâyet etmek bana göre hayattaki en kolay şey, istesem sabaha kadar şikâyet edeceğim binlerce konu bulabilirim. Ancak biliyorum ki şikâyet etmek beni daha çok içinden çıkılamaz bir hale sürüklerken, çözüm üretmek farklılaştıracaktır. Dünyanın en başarılı insanlarının hayatlarına bakarsanız şikâyetleri fırsata çeviren kişiler olduğunu görürsünüz.

O yüzden şikâyeti bir gelişim alanı olarak görün ve tek bir şikâyet için ne kadar çok çözüm yolu bulabilirim diye bakmaya çalışın. Çünkü malum aciz insan şikâyet eder, asil insan idare eder, basit insan iftira eder, sabırlı insan azim eder, şükürsüz insan ise beddua eder.

Kabullenmeyi Öğrenin

Kimse bu dünyaya geldiğimde bana sonsuz bir mutluluk vaat etmedi, bu dünya tam olarak imtihan ve mücadele dünyası. Nefes aldığımız sürece de her zaman bir derdimiz olacak. Bunu kabul ettiğim an bu kez hangi dertle meşgul olmak istediğimi anlamaya çalışıyorum. Dertsiz bir hayat asla olmayacaksa önemli olan uğruna mücadele edip anlam yaratacağınız bir derdinizin olması.

Unutmayın, dert insana her zaman yol gösterir. Yolunuzu bulmak istediğinizde dönüp derdinize bakın. Derdiniz ne kadar büyükse kendiniz de o kadar büyüksünüz demektir.

Çevrenizde Kimlere Maruz Kaldığınıza Dikkat Edin

Son zamanlarda arkadaş minimalizmi yapmaya çalışıyorum. Çevremde sürekli muhattap olduğum insanların yaşam sevinci beni nasıl olumlu etkiliyorsa, hayata karamsar bakan, hayata dar bir çerçeveden bakan insanların varlıkları da benim olumsuz etkiliyor. İngiltere’de 75 yılda tamamlanan bir araştırma sonucunda mutluluğun en önemli faktörünün güçlü ve samimi bir sosyal çevre olduğu belirlenmiş. Bu da çevremizdeki insanlardan ne kadar etkilendiğimizin net bir göstergesi diyebiliriz.

O yüzden çevrenizdeki insanları iyi seçin, size hayatı sevdirecek ve size kendinizi değerli hissettirecek bir çevre oluşturun. Çok insana değil, az ama kaliteli insanlara hepimizin ihtiyacı var.

Zaman Kaybetmeden Harekete Geçin

Bir şeylerden memnun değilsek ertelemek, sorunların üstünü örtmek yerine artık hemen harekete geçmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Ben eğer önümdeki yol çok uzunsa, en azından parçalara bölerek varış noktama doğru yola çıkıyorum. Sizde şikâyet ettiğiniz şey için harekete geçmezseniz o problemi hiçbir zaman geride bırakamayacaksınız.

Bugün sizce de harekete geçmek için çok doğru bir zaman değil mi?

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.