SON DAKİKA
Hava Durumu

Gençlik Nereye Gidiyor? (25.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 25.03.2021 08:36

Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözünü sürekli hatırlar dururum. Bütün ümidini gençliğe bağlayan bir liderin sadece adını ve soy ismini bilen gençliği de düşünmeden edemem. Elbette spor, bilim veya sanat alanında başarılar elde edip Atatürk’ün ümidini boşa çıkarmayan gençlerimiz var ve bu durumdan dolayı ülkemizle gurur duymuyor değilim ancak vahim durumda olan ve atalet halinde yaşayan gençlerimiz, başarıya ulaşan veya kendini geliştirmeye çalışan gençlerimizden ne yazık ki daha fazla.

Etrafımız karanlık yanı yani kendini geliştirmeye kapamış, vaktini tamamen eğlence amaçlı değerlendiren, bilgisiz oluşunu kabullenemeyen gençler ile çevirili. Hatta bu gençler o kadar ileriye giderler ki aralarına serpiştirilmiş kendini geliştirmeye çalışan birkaç gencin yaptıkları ile dalga bile geçerler. Zaten bu durum kötü toplumlarda hep böyle değil midir? Kendini geliştirmeye çalışanlara, başarıyı hedefleyenlere her zaman yapamayacaksın gözü ile bakıp onu uğraşından etmeye çalışırlar. Eğer yılmaz ve hedefine tamamen odaklanmış ise elbette o karanlık tarafın kendisini etkilemesine izin vermez ve bir şekilde başarıya ulaşır. İyi ve bilinçli toplumlarda ise; kendini geliştirmeye çalışan, iyi işlerle uğraşan ve dünyaya bir katkıda bulunmak isteyen gençlerin önü kesilmez, tam tersi kendilerini daha çok geliştirmeleri için el ele verilir.

Peki, biz neden sürekli karanlık tarafı var ediyoruz? Aslında bu karanlık tarafın var olmasına sebebiyet veren en başta aileler, kişinin gördüğü eğitim ve takıldığı arkadaş grupları oluyor. Elbette bilinçsiz bir ailenin yetiştireceği çocuk kötü yola sapacak diye bir şey yok, bu durumda çocuğa iyi bir eğitim görmesi veya iyi arkadaş grubunda takılma gibi opsiyonlar sunuluyor. Bu opsiyonları iyi bir şekilde değerlendirip, çocuk kendi durumunu gözetmezse kötü yola sapması da muhtemel oluyor. Mantıklı olan iyi bir arkadaş ortamında vaktini değerlendirmek, iyi uğraşlar ile uğraşmak iken neden gençlerimiz mantıklı olanı mantıksız görüyor?

Çünkü karanlık tarafta eğlenceye “evet”, kişisel gelişime ise “hayır” sloganları asılı duvarlarda. Evlerde kitaplıkların yerini televizyonlar, belgesellerin yerini ise kadına darp, cinsiyetçilik vb. içerikli diziler, sağlıklı besinlerin yerini ise son derece sağlıksız ve fiziksel gelişime herhangi bir yardımı bulunmayan yiyecekler alıyor. Arkadaş ortamları deseniz yalnızca dedikodu ve boş muhabbetten ibaret. Bu karanlık ortamlardan aydınlığa çıkmak, kendi ayakları üzerinde durabilmek için staj ve iş imkânı koşturan gençlere ise günümüz Türkiye’sinde kendilerini geliştirecekleri iş imkânları ne yazık ki sunulmuyor. Gençlerimiz ümitsizlik trenine binmiş sonunu hayal bile edemedikleri bir geleceğe doğru gidiyorlar. Bu durumda diyeceksiniz ki “Peki, bu çocuklar nasıl gelişecek?” Elbette her şeye rağmen gelişmeyi isteyerek. Gelişmeyi isteyen bir çocuk kendi kişisel gelişimini arttıracak mutlaka bir ortam, bir yer arar ve o ortamı bulduktan sonra karanlık taraftan yavaş yavaş aydınlık tarafa geçmeye başlar. Aydınlık tarafa geçişi kitaplarla sağlamanın bence önemli bir artısı vardır çünkü kitaplar ile gelişim dünyasına adım atar kitaplar ile gelişim dünyasında var olursunuz. Tabii ki bu durumda pes etmemek de çok önemli. Kendinizi geliştirmeye başladıktan ve kişisel gelişimin tatlı gelmeye başlamasından sonra karanlık taraftaki olayların yeniden sizi çekmesi muhtemeldir.

Neden diye soracak olursanız gençlerimiz kendini mantığa uyan konular üzerinde geliştirmek isterken masanın üzerinden telefonları, sosyal medya üzerinden gelen mesajları, niteliksiz arkadaş grupları vb. durumlar gençlerimize hemen göz kırpar. Bu durumda olaylara “hayır” demenin öneminden bahsetmemiz gerek çünkü planlı bir şekilde çalışmadıkça ve bazı durumlara hayır demedikçe kendimizi geliştirebilmemiz mümkün değil. Hayır demenin önemini, insan uğraşından odağını koparacak işlere “hayır” dedikten sonra ve yapmak istediği işi ancak başarınca anlıyor. Bu doğrultuda ilerlememizde ki engellere hayır diyerek, nice başarılarla dolu, aydınlık yarınlara umarım hep beraber uyanabiliriz.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.