SON DAKİKA
Hava Durumu

Evde Kaldığımız Süreçte Motivasyonu Arttırmanın Yolları (05.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.05.2021 10:00

Hayatımıza bir anda giren Covid-19 tüm yaşam geleneklerimizi değiştirdi, her alanda hiç alışık olunmayan kurallardan oluşan düzeni, yeni normali yaşantımızın odak noktası haline getirdi. Pandemi sürecini en az kayıpla ve en kısa sürede atlatabilmek adına getirilen en büyük önlemlerden biri de karantina oldu. Karantinada evde olduğumuz sürece yeni dil öğrenmek, spora başlamak, yemek yapmak gibi, önceden yapmaya bir türlü fırsat bulamadığımız aktiviteleri yapmak, yeni şeyler öğrenmek ve bizlere bahşedilen bu zamanın her anını dolu dolu geçirerek, her alanda gelişmenin gerektiğine inanarak bu planların bir kısmını uyguladık. Her ne kadar kısa vadede kendimizi geliştirmeye ve kaliteli zaman geçirmeye dair büyük bir motivasyon ile ekmek yapsak, spora başlasak, arkadaşlarımızla görüntülü konuşmalar yapsak ve bu yeni deneyimleri edinmekten, rutinden uzaklaşıp bunların monoton yaşamımıza farklılık kattığını düşünerek haz alsak da, uzun vadede çeşitli iç ve dış faktörlerden dolayı motivasyon eksikliği yaşayıp ve bir süre sonra bize zevkli gelen bu eylemleri yapmaktan kaçınmaya başladık.

İşte kaybettiğimiz bu motivasyonumuzu birkaç yolla geri kazanmak yine bizim elimizde o da şöyle;

An’a Odaklanın

Pandemi süreci boyunca düşünmeye ve kendimizi dinlemeye daha fazla vakit bulduğumuz için bir sorgulama dönemine gireriz. Bu sorgulama belli bir ölçüde yapılır ise geçmişten çıkarım yaparak, şimdiye ve geleceğe yönelik yönlendirici planlamalar yapıp, daha sağlam adımlar atarak bu sorgulamayı kazançlı hale dönüştürebiliriz. Fakat bu düşüncelerin bir yerden sonra kısır döngüye girmesi yani zihinsel geviş getirme olarak adlandırılan ruminasyona girmesi ile geçmişteki kayıpları düşünmek mutsuz olmaya, geleceği gereğinden fazla düşünmek ise işlevsiz kaygıya neden olur.

Rutininizi Koruyun

Rutin kelimesini halk dilinde monoton, sıkıcılaşmış anlamında kullanılsa da bu yanlış bir ifade çünkü rutin belirli sınırları olan bir plan dâhilinde hareket etmemize yardımcı olur. Evde geçirdiğiniz süre boyunca, bedeninizin alışık olduğu uyku düzenini sürdürmek, işe gittiğinizde nasıl görünmek istediğinizi hayal edip günü o giysilerle geçirmek ve yapılacak işler için belli bir zaman sınırlaması koyup onu daha kontrol edilebilir sınırlar çerçevesinde yapmayı hedeflemek, kısaca rutininizi korumak ilişkilerinizi, ruhsal durumunuzu olumlu etkiler. Bu da gerçekleştirmek istediğiniz eylemleri yapabilmeniz adına dikkatinizi toplayarak onlara daha rahat odaklanmanıza, daha fazla motive olarak daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

Tüm İşi Aynı Anda Yapmak Yerine Bölerek Çalışın

Yapacağınız işin tamamını tek seferde yapıp bitirmek her ne kadar iş yükünü azaltacak ve bir an önce o işten kurtulup diğer aktivitelere zaman ayırmanızı sağlayacak olumlu bir yöntem gibi gözükse de, bu durum sizin işi yaparken çok fazla sıkılmanıza ve bir süre sonra dikkatinizin dağılıp motivasyonunuzun düşmesine ve dolayısıyla gelişi güzel olarak düşük performanslı bir sonuç almanıza yol açar. Aynı zamanda, işlerinizi ona ayırdığınız sınırlı süre zarfında tek seferde yapmaya çalışmak işin zorluğuna ve miktarına da bağlı olarak bitiremeyeceğiniz veya iyi bir iş ortaya çıkaramayacağınız konusunda aşırı kaygı duymanıza yol açabilir. 

 

 

Kendinize Küçük Ödül ve Cezalar Verin

Sizin için duygusal veya maddi öneme sahip sevdiğiniz herhangi bir nesneyi, övgü dolu bir sözü ve buna benzer şeyleri çalışma davranışından sonra almak veya çalışma karşılığında sizin için olumsuz olan bir işten durumdan kurtulmak, sizin için bir ödül olup çalışma davranışınızı pekiştirir. Çalışmadığınızda veya yapmanız gereken bir eylemi yapmadığınızda da sevdiğiniz bir şeyden mahrum kalmanız veya sözlü uyarı, sert bir bakış gibi caydırıcı olabilecek cezalar çalışmama gibi hayatınızın fonksiyonunu bozan davranışları azaltır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.