SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Doğduğumuz Ev Kaderimiz Midir? (02.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 02.02.2021 08:24

Son günlerde reyting rekorları kıran "Doğduğun Ev Kaderindir" dizisi izleyicide büyük etkiler bırakmaya devam ediyor. Peki, izleyicide ilgi uyandıran asıl mesele ne? Kendi yaşam öykümüz diyebilir miyiz?  Hiçbirimizin ailesini seçerek dünyaya gelme gibi bir lüksü yok. Kimimiz ailemizden çok memnun iken, kimimiz de bir kargaşanın içine doğuyor. Bu doğduğumuz ortam bizim gelecekte ki hayatımızı da yüksek oranda şekillendiriyor. Yaşadığımız evde ki iyi veya kötü anıların hepsi bilinçaltımıza biz istemesek de kaydediliyor ve bazen farkında bile olmadığımız hatalara sürükleyebiliyor. Kaderimizi etkileyen en önemli unsurlardan biri bu bilinçaltı ise gelin bir de bilinçaltı nedir ona bakalım.

Bilinçaltı Nedir?

Kısaca bilincimiz dışında gelişen otomatik alışkanlıklarımız diyebiliriz. Bebekliğimizden bu yana beynimizin kaydettiği ve farkında olmasak da davranışlarımıza önemli oranda etki eden, aslında yönetme yetkisi olmayan bir pilottur. Örnek verecek olursak; giyinmek, yürümek, ağlamak bilinçaltımızın ürünleridir.

Bilinçaltının Hayatımıza Etkisi

Dünyaya gözlerimizi açtığımızda sadece iki hissimiz vardır. Bunlardan biri huzur, diğeri de korkudur. Karnımız doyup ilgi gösterildiğinde nasıl halen daha huzur buluyorsak, hayatta kalabilmek için de korku yaratırız. Çünkü beyin hayatta kalmaya kodlanmıştır. Bu nedenle sıkça stres hormonu üretir. Her zaman başımıza gelmesinden korktuğumuz olaylara odaklanmamız da bunun sebeplerindendir. Doğduğumuz evde yaşadığımız mutluluklar ya da aldığımız yaralar otomatik olarak bilinçaltımıza işlenir. Hayatımızı anlamadan ele geçirir. Eğer mutsuz, huzursuz, sorunlarla dolu bir evde yetiştiysek büyüdüğümüzde de çocukken aldığımız yaraların bizi götürdüğü yere gideriz. Bizler çocukluk acılarımızı bize yeniden yaşatacak insanı gözünden tanır, ona âşık oluruz. Çünkü sistem farklı bir duyguyu yani huzuru, mutluluğu tanımamaktadır.

Kader Motifi

Yukarıdaki bilgiler ışığında kader motifi devreye girer. Boş bir beyinle geldiğimiz bu dünyaya, yaşadığımız evde kaydedilen duygu ve düşünceler kader motifimizi oluşturur. Çevremize baktığımız da nerede insanları daha çok incitip yaralayan insanlar varsa bunlar çocukluğunda en çok yara almış kişilerdir. Yani hepimiz aslında bilinçaltımızın oyunlarıyla karşı karşıyayız. Doğduğumuzdan itibaren bize işlenen davranışlar kaderimizi de aynı doğrultu da yönlendirmekte. Sevgisiz büyüyen bir kişi kimsenin onu sevebileceğine inanmaz. Aslında durum böyle değildir. Hepimiz mutlaka en az bir kişi tarafından sevip, seviliriz. Bir kişiye doğru ve yanlış öğretilmediyse, hataları düzeltilmeye çalışılmadıysa, kendi bildiği doğru yoldan yani seçtiği yanlış yoldan gitmeye devam edecektir. Çünkü bilinçaltı bu şekilde programlıdır. Bu düşünce ve davranışlarımız doğrultusunda da ilmek ilmek kader motifimiz işlenmektedir.

 

Şimdi bir düşünelim. Doğduğumuz ev gerçekten kaderimiz olabilir mi? Hangi yaptığımız davranışı bilinçli olarak yapıyoruz? Günlük hayatımızda ne kadar bilinçaltımızın etkisindeyiz? Görüyoruz ki yaşadığımız duyguların çoğu geçmişten getirdiğimiz şimdiye ait olmayan duygular. Bugüne kadar bizi mutsuz eden yanlışlara iten bilinçaltı oyunlarını, kendimize dayattığımız yeni olumlu duygularla değiştirmemiz mümkün. Her yeni düşünce yeni duyguya sebep olur ve kaderimizi de olumlu yöne çevirebilmek bizim elimizdedir. Bilinçaltımızın oyunlarına gelmediğimiz, farkındalığımızın arttığı nice güzel günlere...