SON DAKİKA
Hava Durumu

Çanakkale Efsanesi Başlıyor (19 Şubat 1915) (19.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.02.2021 08:42

Çanakkale Savaşları bildiğiniz gibi iki safhadan oluşuyor. Bunlar;

1- 19 Şubat-18 Mart 1915 tarihleri arasında vuku bulan deniz savaşları

2- 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında yaşanan kara savaşları

Saldırının başlama tarihi olan 19 Şubat öylesine seçilmiş bir tarih değildi. Bu tarih daha önce yaşanmış olan tarihî bir olayın yıl dönümü idi. 1807 yılında Osmanlı Devleti Rusya ile savaşıyordu ve İngiltere, Rusya ile müttefikti. Bu sebeple Rusya'ya yardım etmek üzere donanma gönderilmişti. Amiral Duckworth komutasındaki İngiliz donanması, Çanakkale önüne gelerek 19 Şubat'ta Boğazı savunan Türk muhafızlarının gafletinden faydalanıp Boğazı geçmiş ve İstanbul önüne gelmişti.

İtilaf Devletleri Boğazları ve İstanbul’u alarak, Osmanlı Devletini yıkmak ve müttefikleri olan Rusya’ya yardım ulaştırmak için Çanakkale cephesini açmaya karar verdiler. Bu düşünce ile İngiltere ve Fransa’nın ortaklaşa oluşturduğu Amiral Carden komutasındaki donanma 19 Şubat 1915 saat 10:00’da Kumkale ve Seddülbahir tabyalarını dövmeye başladı. 13 Mart 1915’e kadar düşman gemileri tabyaları top ateşine tuttu, mayın tarama gemileri olabildiğince yol açtı. Artık Çanakkale Savaşı resmen başlamıştı.

İngiliz ajanları, taarruz öncesi yaptıkları keşiflerde Asya kıyısında Kumkale’de 15-20 cm. çapında on top, Orhaniye’de 28 cm. çapında iki top, Avrupa kıyısında Seddülbahir’de 28 cm. çapında altı top ve Ertuğrul’da 24 cm. çapında iki topun varlığını keşfetmişlerdi. Bu itibarla ilk taarruzun amacı boğazın giriş yerindeki tabyaların tahrip edilmesini amaçlıyordu.19 Şubat taarruzu karanlık basıncaya kadar devam etti. Müttefik gemiler açıktan ateş ettiklerinden karadaki Türk tabyalarından herhangi bir karşılık verilmiyordu. Saat 16.45 de gemilerden Vengeance, Cornwallis ve Suffren zırhlıları kıyıya yaklaştıklarında ancak iki üç tabyadan ateşle karşılık verilebildi. Diğer bataryaların önünde toz ve duman vardı. Gemilerden boğaz içindeki torpidolar görülmüştü. Keşif için gönderilen bir deniz uçağı da gemilerin güvertelerinden yapılan gözlemleri doğruluyordu.

Boğazları zorlayarak geçebileceklerine inanan düşman kuvvetlerinin, kararlı ve dirençli bir karşılık almaları bu işin o kadar da kolay olmadığını göstermişti. Bir ay boyunca yapılan binlerce mermi atışının ardından çok da büyük bir gelişme elde edilemedi. Kısaca 19 Şubat taarruzunda Müttefik donanma hedefine ulaşamamış ve Osmanlı tabyaları tahrip edilememişti. Bunun nedeni ise, gemilerin yeterince yaklaşmadan, uzaktan ateş açması ve sık sık yer değiştirmiş olmalarına bağlanmıştı.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.