SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilmek mi? Uygulamak mı? (22.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 22.03.2021 08:46

Bilmek mi daha önemlidir yoksa bildiğini uygulamak mı? Bildiğimiz şeylerin ne kadarını yapıyoruz veya yaptığımız şeylerin ne kadarını gerçekten bilerek yapıyoruz? En çok çabayı öğrenmeye mi harcıyoruz yoksa bir an önce harekete geçip uygulamaya mı? Ve en önemlisi bizi biz yapan asıl şey bildiklerimiz mi yoksa yaptıklarımız mı?

Eminim ki birçoğumuz gün içerisinde yüzlerce farklı bilgi ile karşı karşıya kalıyor ve bazı zamanlar “Bunu zaten biliyorum, bunu daha önceden öğrenmiştim” tarzı varsayımlarla zamanla yarışırcasına hızlıca bilgileri tüketmeye çalışıyoruz. Elimize aldığımız bir kişisel gelişim kitabının daha önce okuduğumuz kitaplardan bir farkı olmadığını düşünerek satın almaktan veya okumaktan vazgeçiyoruz.

Peki, her şeyi bu kadar çok biliyorken(!) şuan arzuladığımız hayatı gerçekten yaşadığımızı düşünüyor muyuz? Belki de şu ana kadar hayallerimizi gerçekleştirmekte veya varmak istediğimiz noktaya varamamamızdaki en büyük engel hep “bildiğimizi” zannetmemiz olabilir mi?

Mesela sabah erken uyanmanın başarı için önemli bir etken olduğunu biliyoruz ama çoğu zaman uykunun o tatlı kollarına kendimizi bırakmayı daha çok tercih ediyoruz.

Sağlımıza dikkat etmemizin ne kadar kritik olduğunu biliyoruz ama çoğu zaman sağlıksız beslenip hareketsiz kalmayı tercih edebiliyoruz.

Paramızı gereksiz şeylere harcamamamız gerektiğini biliyoruz ama çoğu zaman bütçemizin dışına kolaylıkla çıkabiliyoruz.

Kitap okumanın hem kişisel gelişimimiz hem de başarılı bir bireye dönüşmemiz için önemli olduğunu biliyoruz ama hala yılda birkaç kitap okumakla yetinebiliyoruz.

Ve en önemlisi de bu hayata bir kez geldiğimizi bilmemize rağmen çoğu zaman başkalarının hayatlarını ve hayallerini yaşıyoruz.

Bu kadar çok şeyi bilip sizce de hep tam tersi istikamette gidiyor olmamız garip değil mi?

Masanın başında oturup ekranlarımızın karşısında istediğimiz kadar vakit geçirelim, sabahtan akşama kadar yararlı içerikler tüketelim veya aynı anda onlarca farklı konuyla ilgilenelim yine de öğrendiklerimizin bir uygulaması olmadığı sürece sadece bilgi hamallığı yapmış oluruz. Bu hamallık da bir süre sonra bizi yoracaktır. Bunu tıpkı sürekli yemek yiyip hiç hareket etmeyen birine benzetebilirsiniz. Başlarda o yemek hissi zevk verirken, zamanla vücudu hareket edemeyecek kadar ağırlaşır ve acı çekmeye başlar. O yüzden bizlerin de yediklerimizi yakmamız gerektiği gibi öğrendiklerimizi de yakmamız gerekir. Eğer bildiklerimizi doğru bir şekilde yakabilirsek öğrenmek için hem yeterli alanımız olur hem de enerjimiz.

Tüm bunların ışığında demek ki buradaki temel sorunumuz bilmemek değil, bildiklerimizi uygulayacak motivasyona veya cesarete sahip olmamamızdır. Ancak;

Bilmek yetmez; uygulamalıyız. İstemek yetmez, yapmalıyız. (Goethe)

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.