SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Altın ve Bitcoin Arasındaki Farklar (06.04.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 06.04.2021 11:18

 

Yüzyıllar boyunca insanlar, emeklerini maddi bir değere dönüştürüp, gelecek kuşaklara taşıyabilmek için altını kullanmıştır. Ancak dijitalleşen çağla birlikte gelen değişim, para birimlerine de yansıyarak

son yıllarda piyasalarda etkisini hissettiren kripto para birimlerine ilgiyi arttırdı. Yatırımcıların dikkatini çeken bu kripto paralar en güvenli yatırım kaynağı olarak bilinen altınla karşılaştırıldığında Bitcoin için yaşanan temel sorunların başında 'somut' olmaması geliyor. Yine de gün geçtikçe Bitcoin’in ne olduğu, yatırım aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili meraklar artarken gerçek dünyanın zor parası olan altını ve dijital dünyanın zor parası olan Bitcoin'i gelin bir de birlikte inceleyelim.

 

Öncelikle Bitcoin(BTC); yeni bir finansal sistemi tetikleyen Blockchain teknolojisi ile hayata geçirilmiştir. Aynı zamanda herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vb. ile ilişiği olmayan elektronik para birimidir. Yani bu dijital para biriminin herhangi bir merkezi ve bağlayıcı unsuru yoktur. Buradan da anlayacağınız üzere altın ile en önemli farkı; altının elle tutulur somut, Bitcoin’in ise dijital bir varlık olmasıdır.

 

Bir diğer fark da arkeolojik kanıtlara göre, altın ilk olarak yaklaşık 7.000 yıl önce çıkarılmaya başlandı. Bitcoin de aksine, 3 Ocak 2009'da Genesis Block'un oluşturulmasıyla yani sadece 12 yıldır hayatımızda yer alıyor.

 

Altın bir değer deposu ve yüzyıllardır güvenli bir sığınak olarak kabul edildi. Tabii ki bu hala geçerli olsa da, Bitcoin de ilk çıktığı zamanlarda ciddi fiyat dalgalanmalarına rağmen değerleri ve ideolojisi nedeniyle hem bireylerin hem de kurumların güvendiği bir varlık halini alıyor.

 

Altın sadece bir değer saklama aracı değil, aynı zamanda kimyasal özelliklerinden dolayı elektronik, tıp, mücevher ve diğer eşyalarda da kullanılabiliyor. Bu nedenle altını bir emtia olarak adlandırabilirken, Bitcoin’i sınıflandırabilmek daha zor oluyor.

 

Bununla birlikte altın söz konusu olduğunda, kimse gezegende daha ne kadar çıkarılacak altının kaldığını bilmiyor. Hatta şu anda dolaşımda olan altın miktarı da bilinmiyor. Fakat Bitcoin'in ne kadar dolaşıma gireceği ve hangi zaman diliminde üretileceği konusunda hepimiz bariz bir resme sahip olabiliyoruz. Bu resme istinaden de toplamda 21 milyon BTC çıkarılabilecek ve bunların tamamı 2140'a kadar piyasaya sürülecek. 

 

Sıra Bitcoin satın almaya geldiğinde ise izleyeceğimiz yollardan biri kripto para alım satım platformları oluyor. Kullanıcılar bu platformlar üzerinden kripto para alım satım yapmak için kayıt olurken kimlik bilgilerini de beyan etmek zorunda kalabiliyor. Ancak altın satın almak isteyen herkes adını dahi belirtmeden gittiği herhangi bir sarraflar çarşısı ya da kuyumcu dükkânından altınını rahatlıkla alabiliyor.

 

Bu bilgiler ışığında ilerisi için bir öngörü de bulunamasak da yakın gelecek için altının iyi bir yatırım aracı olma özelliğini koruyacağını düşünüyorum. Dolayısıyla yatırımcıların Altın ve Bitcoin satın almadan ya da üzerinde spekülasyon yapmadan önce, kapsamlı durum tespiti yapmaları doğru olacaktır. Ayrıca, riskin her yatırımın temelinde olduğunu akıllarında tutup, kaybetmeyi göze alamayacakları paraya yatırım yapmamaları gerektiği unutulmamalıdır.