SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

102.Yılında 19 Mayıs (19.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.05.2021 10:24

 Bugün öyle bir tarih ki, Atatürk 19 Mayıs’tan ‘Doğum Günüm’ diye bahseder. İşte tam 102 yıl önce ülkemizin her yanı düşmanlar ile sarılmış ve işgal edilmiş iken, bir güneş gibi doğan ve milli mücadelenin yapılmasının gerekliliğini düşünen Mustafa Kemal, milleti tek yumruk olmaya davet etmiştir. Bu amaçla Anadolu’ya gitmek ve oradaki halkın bilinçlenmesini sağlamak için Bandırma vapuru ile gizli bir şekilde 19 Mayıs günü Samsun’a çıkmıştır. O gün özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım atılmış, ülkemizi esaret altına alan ve paylaşan düşmana karşı hepimizin "Kurtuluş Savaşı" başlamıştır. 

Çağdaş Türkiye’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Atatürk, çağ değiştiren destansı milli mücadele sırasında Türk milletini ileriye götürecek olanların ve köhneleşmiş fikirlere karşı çıkacak olanların, genç fikirler olduğunu görmüş ve bu nedenle gençlik kavramı onun için büyük önem taşımıştır. Ona göre gençlik her zaman yaşla ilgili değil, fikirde yenilik anlamına gelmektedir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi, 19 Mayıs’ı gençliğe armağan etmesi gelecek kuşaklara inancının ve güveninin en önemli göstergesidir.

Gençlere verdiği değeri her fırsatta dile getiren Atatürk:

“Bütün ümidim gençliktedir.”

“Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.”

“Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!  Bu belli. Fakat zekânı unut!  Daima çalışkan ol..."

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız."

“Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.” sözleriyle de gençlere duyduğu sevgi ve inancı bir kez daha kanıtlamıştır.

Biz de bugünün gençleri olarak;

“Ey Büyük Atatürk; açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğimize ant içeriz. Varlığımız Türk varlığına armağan olsun. Ne Mutlu Türküm diyene!”

Gençlik ve Spor Bayramımızı Kutluyorum.