SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Uçurtma Avcısı (31.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 31.10.2021 09:13

Uçurtma Avcısı Emir ve Hasan’ın hikayesi

Emir ve hasan Kabilde savaş yılları sırasında yaşayan sütkardeşlerdir. Emir zengin bir babaya sahiptir. Hasan ve babası ise onların hizmetkârıdır. Hasan ülkede dışlanmış durumda olan hazaralara mensuptur. Emir edebiyata meraklı olduğu için sürekli hikâyeler yazar ve bunları Hasan'a okur. Hasan seve seve dinler. Çünkü Emir'i çok sever ve ona çok sadıktır. 

Dünya üzerindeki temel değerleri, insanlar arası ilişkileri, hak mücadelesini, savaşı ve çocukları, şiddeti ve şiddet ile korkunun bir ülkeyi geçmişten geleceğe nasıl değiştirebileceğini iki kapak arasında anlatabilen bir insanlık monoloğudur Uçurtma Avcısı.

Yazar Khaled Hosseini’nin bu ironilerini ülkesi Afganistan’ın savaş öncesi ve savaş sonrası yaşamı bizlere anlatarak yaptığı bir kıyaslamayla da görebiliyoruz. Savaş öncesi afganistanı ve savaş sonrası afganistanı görüyoruz kitapta. Çocukların uçurtma yarışmaları yaptığı, çocukların çocuk olabildiği ve içinde bir yaşam olan afganistanın savaş sonrası yıkımları çok üzücü hal alıyor. Farklı etnik grupların, azınlıkların da haklarının ihlal edildiği ve o kişilerin ayrımcılığa maruz kaldığı bir toplum yapısının da mevcut olduğu anlaşılıyor bu durumda. Savaş sonrasında ise bu hayatların tamamen değiştiği bir Afganistan ile tüm dünya tanışmış oluyor. Bundan sonrasında şiddetin ve korkunun insanların içinde yaşam olan yuvalarından içinde yaşam aradıkları yuvalara olan yolculuğu anlatılıyor. Emir ve Hasan’ın bu yürek burkan hikayesini tecrübe etmenizi isterim. Üzerinde düşünüp duracağınız  sevgi, sadakat, dostluk, ihanet duygularını ele alan inanılmaz ve etkileyici bir roman.