SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal Medya (28.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 28.11.2021 10:53

Sosyal Medya hepimizin hayatının ana merkezi sanki ..

Gezip tozduğumuz yerleri, yediğimiz yemekleri hatta sevdiğimiz insanları bile boy boy sergilediğimiz o profiller bizim sosyal medyalarımız oldu..  Sosyal Medya iletişim ağı olmaktan çok insan özel hayatlarını sergilendiği alanlar haline geldi. Eskilerde büyüklerimiz dışarda elinde bir şey yemem insanların canları çeker derlerdi şimdi öyle mi.. ‘Bugünde hamburger yiyorum çeeek’ oldu profiller. Sosyal medya her zaman doğru alan olmayabilir. Siz sevdiğiniz yemekleri paylaştığınızda, bir başkasının canı çekebilir, imkanı olmayabilir yahut hamile bir kadın görebilir yediğiniz yemeği .. Peki neden görsün ? Neden diğer insanlara gösteri amaçlı yediklerini paylaşır ki insanlar. Herkesin ekmeği, aşı kendine.. Ekmeğimizi paylaşmayı öğrettiler elbetteki bize ama böyle fotoğraflarda değil.

Özellikle yeni dönem çılgınlığı var ‘yeni gelin paylaşımları’ Bu profillere sahip olan insanların profillerinde evlerini dair her şeyi görebilirsiniz.. Mutfağı, banyosu, yatak odası .. Peki mahremiyet alanımızı bu kadar sergilemek doğru mu ?  Neden sırf beni tanıdığı için insanlar evimin içini görsün ki ? Git gide sosyal medya adı altından gösteriş meraklısı, meraklı bir topluma dönüşüyoruz. Bu profiller sadece evini değil  evliliğini gözler önüne sürmeyi huy edinmişler. Herkesin kendi tercihi elbette ki saygı duymak gerekir, benim haddi değil insanların yaşam şeklini sorgulamak. Ancak  sosyal medya üzerinde bu kadar sergilememeliyiz hayatlarımızı. Sosyal medya her zaman iyi insanlarla dolu değil maalesef ki..

Bence biraz bile olsa bu konuda gelişmeliyiz, sosyal medyaları daha kültürlü daha bilgili hale getirmeliyiz. Farkındalık yaratmak için sosyal medyalarımızı kullanabilmeliyiz..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.