SON DAKİKA
Hava Durumu

Sineklerin Tanrısı (09.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2021 08:38

Dünya klasikleri arasında gösterilen “Sineklerin Tanrısı”, William Golding’in en önemli eserleri arasında gösteriliyor. Nobel edebiyat ödülü almasıyla ise tüm dünyada büyük üne kavuşan eser, ıssız ada yaşamını bambaşka bir yönden ele alıyor. Karakter analizlerine ve davranışlara odaklanan kitap, saf ve temiz çocukların bile aslında ne kadar vahşileşebileceklerini gözler önüne seriyor. Okuyucuları, davranışlar üzerinde düşünmeye iten bu kitapla siz de hayatta kalma mücaledesine giren çocukların derinden etkileyen hikayesiyle baş başa kalacaksınız.

Aynı zamanda William Golding’in yayınlandığı andan itibaren çok ses getiren kitabı “Sineklerin Tanrısı”, 1963 yılında beyaz perdeye de aktarılmıştır. Kitabı daha iyi anlayabilmek ve analiz edebilmek için yazarı biraz tanımak kaçınılmazdır. İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden biri olan William Golding, 1911 yılında doğmuştur. Oxford Üniversitesinde bir süre edebiyat eğitimi aldıktan sonra, uzun bir süre öğretmenlik yapmıştır. İkinci Dünya Savaşında deniz eri olarak pek çok cephede savaşmış, savaşın kan, vahşet ve acı dolu yüzüne yakından tanık olmuştur. Savaşın bitiminden sonra, 1954 yılında en ünlü eseri Sineklerin Tanrısı nice zorluklara rağmen basımıştır.

Aynı zamanda filminden de biraz bahsetmek istiyorum. 1990 yılında Harry Hook yönetmenliğinde sinemaya başarıyla aktarılması ile ortaya çıkmış bir eserdir. Daha önce de bu kitap 1963 yılında Peter Brook tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Film insan davranışları üzerinde çalışma yapan ve bu davranışlar üzerinden toplumların yapısını incelemek isteyenler için faydalı bir yapıttır. Aynı zamanda güç ve liderlik kavramları üzerinde durarak siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ile ilgilenenler için bir kaynak oluşturmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.