SON DAKİKA
Hava Durumu

Savaş Ve Barış (30.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 30.11.2021 09:55

Size bugün bir dünya klasiği olan savaş ve barıştan bahsetmek istiyorum.

Savaş ve Barış, Napolyon döneminde geçen Rusya ve Fransa arasındakıçekismeli savaşı anlatmasının yanında saray hayatı ve saray insanlarının bulundukları konumlardan nasıl değişikliğe uğradığı da anlatılmaktadır. Savaş Rusya ile Fransa arasındaki bitmek bilmeyen vahşet, barış ise kişiler arasında yaşanan aşklardır.

Tolstoyun bu kitabı oldukça çok okunan bir kitaptır.

1828 doğumlu Tolstoy, kendi doğumundan 20 yıl önceye, romanı yazdığı yıllardansa yaklaşık 60 yıl önceye gidiyor. Napolyon Bonapart'ın Avrupa’yı kasıp kavurduğu günlere. Napolyon, 1805 yılında Avusturya’nın arından Rusya’yı işgal girişimlerine başlıyor ve bunu takip eden yıllar için de, “Dedelerimizin zamanı” diyen Tolstoy, bu döneme ışık tutabilmek için bolca araştırma yapıyor. Başta Napolyon olmak üzere, romanda anlatılan birçok karaktere ait mektupları, biyografileri ve günlükleri okuyarak gerçekçilik kattığı Savaş ve Barış’ı her ne kadar bir tarih romanı olmasa da tarihle ilgisi olan herkesin okuması gereken bir kitap haline getiriyor.Aslında tarih sevmeyenler için de dönemin Rusya’sını öğrenmek için en iyi yöntemlerden biri Savaş ve Barış. Çünkü tüm bu tarihi olayları ve geçmişi, birçok tarihçinin göz ardı ettiği küçük anlarla, gündelik hayatlarla, gerçek ve kurgusal karakterlerle ustaca harmanlayıp gün yüzüne çıkarıyor Tolstoy.

Her yazar yarattığı metinle elbette çok uğraşmış, çok emek sarf etmiştir. Şimdilerde bu emek zihinsel olarak doruklara çıksa da klavyenin verdiği rahatlık sayesinde artık fiziksel olarak pek de zorlandığı söylenemez. Ancak 1800 yılların yazarları arasında yer alan Tolstoy için durum başka. Bunca sayfanın yazım zorlukları bir yana, Tolstoy Savaş ve Barış metni üzerinde titiz araştırmalar ve sayısız değişiklik ve düzeltmeler yapmıştır tolstoy

.Her romanda derinlere gizlenmiş de olsa

yazarın hayatının etkileri vardır. Tolstoy’un Savaş ve Barış için yaptığı engin araştırmalar bir yana, bu eserde yazarın kendi yaşamının ve karakterinin etkilerini görmek de mümkün.

Okuyun ve

Tolstoyun derinlere gizlenmiş bu romanı sizde keşfedin.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.