SON DAKİKA
Hava Durumu

Küçük prens (08.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 08.09.2021 10:18

"Hoşça git," dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez."

Küçük Prens unutmamak için tekrarladı:

“Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Küçük prensi hepimiz biliriz kimimiz çocukluktan kimimiz yetişkin olduğumuzda bile hala okur. Ben teişkinken okuyanlardanım yani kendimi bildim bileli küçük prens hep başucu kitabım olmuştur. Peki ne anlatıyor? Küçük Prens dünyada en çok okunan kitapların arasında yer alır.

Sözleri ayrı güzeldir kendisi ayrı güzel. ntoine de Saint-Euxpery tarafından yazılan

Küçük Prens 1942 yılında yazılmıştır.

Yetişkinlere de çocuklara da hitap eden bir çocuk kitabıdır. Böyle denmesinin sebebi, yetişkinleri düşünmeye yöneltmesi; çocuklara ise görsellerle hitap etmesidir.

Küçük Prens, dünyada başka dillere en çok tercümesi yapılan üçüncü kitaptır. Toplam satış sayısı 200 milyondan fazladır ve Fransa'da "20. Yüzyılın En İyi Kitabı" olarak seçilmiştir. Küçük Prens kitabı 7'den 70'e herkesin okuyabileceği, ve herkese tavsiye edilen bir kitaptır. Ben her

yaş grubunun okumasını isterim. Çünkü her yaşta farklılık katabilicek

güçte bir kitap olduğuna inanıyorum. Çocukken başka yetişkinken bambaşka..

Küçük Prens, her

yaşta farklı bir çıkarım yapmanızı sağlar. Yazar da bunu amaçlamıştır zaten. Kendisinin unutmak istemediği şeyler ve arkadaşı için yazdığı kitabın tanıtım bülteninde şu sözler geçer:"Kitabımı özensiz bir şekilde okumanızı istemem. Anılarımı yazarken ve onları deneyimlerken çok üzüntülü anlar

yaşadım. Arkadaşım koyunu ile birlikte

beni 6 yılı önce bırakıp gitti. Onu anlatmaya çalışıyorum ve onu unutmamak için çabalıyorum. Bir arkadaşı unutmak çok üzücü bir şey. Herkesin gerçek bir arkadaşı olmayabilir.

Eğer arkadaşımı unutursam, sadece sayılara değer veren büyükler gibi hissederim. Ben hissetmeyi bilmeyen büyükler gibi hissetmek istemem…”

Okuyun okutturun seveceğinize inanıyorum...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.