SON DAKİKA
Hava Durumu

Kızıl (02.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2021 09:31

Bugün sizlere Stefan Zweig’in en sevdiğim kitaplardan birinden Kızıl’dan bahsedeceğim.

Bu kitabın bende ayrı bir hikayesi var çok kıymet verdiğim derin anlamlar yüklediğim bir kitap.

Biraz ne anlatıyor ona bakalım. Zweig gençlik dönemi yapıtlarından Kızıl'da öğrenim için Viyana'ya giden genç bir tıp öğrencisinin büyük kentin gerçekliğine uyum sağlama ve yetişkinliğe adım atma sürecini anlatıyor. Yaşanılan sonbahar mevsimini, rüzgarı, yağmuru ve ağaçları güçlü tasvir yönleriyle aktaran yazar Stefan Zweig, Berger’in yalnızlığını ve bu zorlu alışma döneminde başından geçenleri bizlere soluksuz bir şekilde aktarmaktadır.

Yaşlı bir kadının kiraladığı evin odalarından birini tutan Berger, burada bir başka üniversite öğrencisi olan ve hukuk okuyan Schramek ile tanışmıştır. 

Olaylar bu şekilde gelişmeye başlar. Stefan Zweig; henüz hayata yeni atılan şehrini, ailesini, arkadaşlarını geride bırakan Berger’in yeni bir hayata başlangıcı karşısında yaşadığı zorlukları en ince ayrıntısına kadar gözler önüne sermektedir. Belki de yakından şahit olunan bu hayat ve zorluklarını aktaran hikaye bir solukta okunacak türden.Stefan Zweig kitabındaki karakterlerine bir çıkış yolu bulmayı seviyor. Aslında gerçek yaşamdaki bizlere bir nevi yol göstermek amacında bana kalırsa. Umutsuzluğun arkasından gelebilecek çıkar yolu bulabilmek için biraz da çabalamak gerektiğini düşündürüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.