SON DAKİKA
Hava Durumu

Festival rüzgarı (16.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 16.08.2021 09:36

Çanakkale’de 58. Uluslararası Troia Festivali büyük coşku ile kutlandı. Yapılan etkinlikler adeta Çanakkale halkına ilaç gibi geldi. Çanakkale özellikle kültürel etkinliklerde oldukça başarılı. Bir çok vatandaş Çanakkale’de sergi ve kültürel etkinlikleri yakından takip ediyor. Pandemi öncesinde her ay düzenledikleri etkinlik takvimleri olur ve vatandaşlar tiyatro, sergi ve konserleri yakından takip ederlerdi. Pandemi döneminde bu durum uzaktan bağlantı ile görüntülü bir şekilde devam etmeye çalışıldı. Ancak gerçekten bu tarz etkinliklere giderek orada ki atmosferi hissedebilmek bile insana iyi geliyor. Her zamanki gibi halk bahçesi renkli görüntülere şahit oldu. 7 den 70 tüm kesimlere hitap eden 58. Uluslararası Troia Festivali gönüllere dokundu. ‘Mandıra Filozofu’ olarak hafızalara kazınan Müfit Can Saçıntı Çanakkale halkına renk kattı. Değerli sanatçı yaptığı söyleşi ile büyük ilgi gördü. El sanatları alanında da bir çok başarıya imza atan Çanakkale sergide güzel eserlerini ortaya koydu.

**********

Son zamanlar da Çanakkale’nin ilçelerinde ard arda çıkan yangınlar vatandaşları korkuttu. Özellikle Tavaklı da çıkan yangın durumun çok ciddi olduğunu ve vatandaşların yangınlara karşı hassasiyet göstermesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmış oldu bizlere. Çanakkale halkı bu konuda yeterli duyarlılığı gösterdiğini düşünüyorum. Geçen de şöyle bir manzara ile karşılaştım. Bir vatandaş yol kenarına bırakılan cam şişe kırıklarını  topladığına şahit oldum bir yandan üzüldüm bir yandan sevindim. O şişeyi orda kıran duyarsız vatandaşa mı üzüleyim, işçi eldiveni giyip o cam kırıklarını toplayan vatandaşımızın duyarlılığına mı sevineyim bilemedim açıkçası. Ancak ne olursa olsun bu konuda herkesin duyarlı davranması gerekir. Lütfen çöplerinizi çöp kutularına atın. Doğamıza verdiğimiz her bir zarar zamanla bizim karşımıza çıkacak bunu unutmayalım!

****************

Can dostlarımız

Sıcaklık bu sene Çanakkale de adeta en sıcak dönemlerini gördü. Bu sıcaklarda can dostlarımız için kapımızın önüne bir tas su ve mama koymayı unutmayalım. Biz bile sıcakta çarşıda yürüdüğümüz vakit ayaklarımız sıcağı hissediyorsa birde güzel can dostlarımızı düşünelim. Patileri sıcaktan yara olabilecek kadar yüksek bir sıcaklıkla karşı karşıyayız. Unutmayalım can dostlarımızın da hakları var..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.