SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik Kesintisi (16.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 16.10.2021 10:50

Kelebek etkisi ile büyük fırtınalar kopabiliyor.

Mesela elektrik kesintisi bunlardan biri.

Hiçte küçük bir aksaklık da değil. Akşam saatlerinde evde otururken kesilmesi sadece keyfimizi kaçırırken gündelik yaşamımızı aksatırken, iş yerlerinde elektriğin kesilmesi bambaşka şeylere neden oluyor.

Teknolojinin gelişmesi ve teknolojinin insan üzerindeki etkisi ve kolaylıklarını da düşünecek olursak, bir elektrik kesintisi her şeye mal olabiliyor.

Bu zincirlemede, ilk işin çıktığı çalışma departmanından işin işlenerek gittiği son departmana kadar bir çok çalışma sahası etkileniyor.

Evet, elektriksiz yaşayabiliriz. Ama iş yerleri?

Bir gün televizyon izlemezsek ne olabilir ki? Ama iş yerleri öyle değil?

Kabul edelim ya da etmeyelim, elektrik hayatımızın bir parçası haline geldi.

***

Hayatımızın vazgeçilmesi elektrik peki ne zaman ve nasıl keşfedildi? 1752 yılında Benjamin Franklin'in yaptığı deney üzerinden ortaya çıkan elektriğin belirli kimyasal reaksiyonlar ile beraber elektrik üretebilecek keşfi ise, 1800 yılında İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından ortaya çıktı.

***

Elektrik etkisi ilk nasıl ortaya çıktı?

Günümüzdeki elektrik bilinmese, insanlar Elektrikli yılan balığının şok etkisinin farkındalardı. Milattan Önce 2bin 750 de Antik Mısır’da yazılmış bir yazı bu balığı Nil’in fırtınası olarak tanımlarken bu balığın aynı zamanda diğer balıkların koruyucusu olarak düşünmüşlerdi.

***

Elektriklenme nasıl fark edildi?

Bir başka elektrikle ilgili bilgi ise Antik kültürlerden Akdeniz taraflarında olanlar belli başlı nesnelerin özelliklerinin farkındalardı. Kehribar parçaları kedinin tüylerine sürüldüğünde, kuş tüyü gibi hafif eşyaları kendisine çekiyordu.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.