SON DAKİKA
Hava Durumu

EĞİTİM-ÖĞRETİM (14.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 14.10.2021 09:55

Yeni eğitim öğretim yılına girerken gündemde yine salgın koşullarında okulların açılması ve devamında nasıl ilerleyeceği ile ilgili akıllarda kalan soru işaretleri konuşuluyor. Özellikle üniversitelerin açılması ve ders programlarının nasıl olacağı konusunda soru işaretleri vardı. Geçtiğimiz hafta başında açılan okullar ve öğrencilerin şehirlere akın etmesi söz konusu. Çanakkale oldukça kalabalık bir şehre dönüştü şimdiden. Peki süreç nasıl ileryecek. Okullar hibrit sistem şeklinde ilerleyecek ilerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir diye düşünüyorum. Uzun zamandır şehri bu kadar yoğun ve kalabalık görmemiştik. Şuan oldukça kalabalık ve her yer dolu özellikle kafeler ve avm gibi yerler. Pandemide okulların açılması öğrencilerimizin  psikolojisi üzerinde önemli etkiler oluşturabilir. Okulda maske takarak dersleri dinleyecek olan çocuklarımız, eski eğitim düzeninden bir hayli farklı şekilde öğrenim görecekler. Sonuç olarak bu durum çocuklarımızı psikolojik olarak da yakından etkileyecek. Pandemi döneminde çocuklarımızın pek çoğunun okulları özlediklerini düşünüyorum. Fakat özellikle  ilkokul öğrencileri biraz daha bu durumdan muzdaripgibi.Özellikle çevremde gördüğüm çocuklar son 2 yılda okulların olmaması durumuna o kadar alışkın ki maleesef gitmek istemiyorlar hatta evden devam etmek isteyenler var. Bir yandan hak veriyorum çünkü çok uzun zaman yüz yüze eğitim almadılar.Pandemide okulların açılması pek çok çocuğu mutlu edecekken belli bir kesimi de tedirgin etmektedir. Sosyal kaygılar ve performans kaygıları bazı çocukları endişeye sürüklemektedir.

Bunun dışında, çocukların geneli itibarıyla arkadaşlarını ve beraber oynadıkları oyunları özledikleri görülmektedir. Pandemi sürecinin uzaması ile birlikte çocukların da bu sürece adapte oldukları ve maske takmaya alıştıkları gözlemlenmektedir.

Normal şartlarda online derslerin çocuklara pek çok katkısı göz ardı edilmemekle birlikte, sosyalleşme anlamında bazı çocukların evde kaldıkları dönemde yalnızlık hissine kapıldıkları da görülen durumlar arasında yer almış.

Bu sürecin nasıl ileryeceği hakkında pek bir fikrim yok umarım çocuklar için herşey çok daha iyi ilerler ve okullarında eğitimlerine adapte olabilirler en kısa zamanda.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.