SON DAKİKA
Hava Durumu

YIKILAMAYAN KULE EİFFEL 25.2.2019

Yazının Giriş Tarihi: 25.02.2019 08:11

Fransız İhtilali'nin 100. yılını kutlamak için Paris'te bir Dünya Fuarı düzenlenecekti. Fransa yönetimi Expo 1889 Paris Fuarı'nı ve Paris'i temsil edecek bir yapı inşa etme kararı aldı. Bu yapı için bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya 100'den fazla kişi müracaat etmiş ve projeleri yarışmıştı. Yarışmayı Gustave Eiffel'in inşaat şirketi kazandı.

Kulenin inşası 28 Ocak 1887'de başladı. Yaklaşık 2 yıl sonra tamamlanan kulenin yapımında binlerce insan görev aldı. Tamamlandığında kulenin boyu yaklaşık 305 metreydi. Bu yükseklik ile Dünya'nın en yüksek yapısı unvanını 40 yıl korudu. Kule 8 milyon franka mal olmuştu. Yapımında 2.5 milyon perçin çivisi ve yaklaşık 20 bin dövme demir parçası kullanılmıştı.

Kule yapılan anlaşmaya göre 20 yıllık geçici bir inşa olacaktı.  20 yıl geçti ve Fransa yönetimi yapıyı yıkma kararı aldı. Eiffel Kulesi kimilerine göre Paris'in güzelliğini bozuyordu. Bu yüzden bu kişiler de yıkım kararını destekliyorlardı.

Kuleyi inşa eden Gustave Eiffel, bu yapının Mısır Piramitleri'nden bile estetik ve görkemli olduğunu savunuyordu. Ve kule yıkılmadı. Kulenin yıkılmamasında en önemli faktör radyo anteni olarak da kullanılması olmuştu. Fransa 1914 yılında Alman ilerleyişini bu radyo dalgaları sayesinde durdurdu.

40 yıl boyunca Dünya'nın en yüksek binası unvanını elinde bulunduran Eiffel Kulesi, ABD'de  New York Chrysler Binası inşa edilince bu unvanını kaybetti. Ancak Fransa Eiffel Kulesi'nin zirvesine eklenen radyo antenleri ile yüksekliği 324 metreye ulaştı. Tekrar Dünya'nın en yüksek yapısı özelliğini kazanan Eiffel,  ABD'de 443 metre yüksekliğinde Empire State Binası inşa edilince bu unvanı tekrar elinden alındı.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Hitler, Paris'e girdiğinde Eiffel'in yıkım emrini vermiş ancak bu gerçekleşmemişti. Bu tarihten sonra Eiffel Kulesi'ne olan ilgi artmış, Fransa yönetimi kuleyi artık ulusal miras olarak görmeye başlamıştı.

Günümüzde Fransa veya Paris denildiğinde akla ilk gelen Eiffel Kulesi'dir. Her yıl 7 milyonu aşkın turist kuleyi ziyaret etmektedir. Kule yapımından bu yana 250 milyondan fazla ziyaretçiyi kabul etmiştir.

Kuleye girişte bir sergi bulunuyor. Halka açık olan katlarında ise restoranlar  ve seyir terasları bulunuyor. Halk 57 m. , 115 m.  ve 276 m. kısımlara çıkabiliyor. Bu kısımlara çıkabilmek için yaklaşık 1700 basamak aşmanız gerekiyor. Ama günümüzde kuleye çıkan 8 asansör mevcut.

Kule her 7 yılda bir yaklaşık 60 ton boya ile boyanıyor. İlk yapıldığında rengi kırmızımsı kahveydi. Günümüzde ise boyama işlemi yukarıdan aşağıya 3 kat halinde açıktan koyu renge doğru yapılmaktadır. Eiffel Kulesi yaklaşık 20 bin ampul ile aydınlatılıyor ve 80 milyon km'yi bulan elektrik kabloları kullanılmış.

Eiffel Kulesi kış aylarında soğuk havanın etkisiyle yaklaşık 3 cm küçülüyor. Yaz aylarında ise 18 cm'e kadar genişleyebiliyor. Hatta şiddetli rüzgar varsa 8 cm'e kadar yana eğilebiliyor. Kule ünlü dolandırıcıların da uğrağı olmuş. Victor Lusting isimli ünlü dolandırıcı Eiffel Kulesi'ni iki farklı hurdacıya satarak dolandırmıştır.

Kule 1925-1934 yılları arasında Citroen markası için  Dünya'nın en büyük reklam panosu olarak kullanılmış. Kule ip cambazlarının ve ünlü dağcıların tırmanışlarına da sahne olmuştur. Ayrıca 2009 Türk mevsimi etkinliklerinde Eiffel Kulesi 5 gün boyunca Türk Bayrağı şeklinde aydınlatılmıştır.

Yıllarca Eiffel Kulesi'nin ekmeğini yiyen Gustave Eiffel hakkında bir bilgi:  Evet Eiffel Kulesi'ne ismini  veren kişidir ancak kulenin gerçek tasarımcısı Gustave Eiffel'in asistanı olan Maurice Koechlin ve Stephen Sauvestre'dir. Gustave Eiffel, Özgürlük Anıtı’nın iç yapı tasarımında yer almıştır. Ayrıca İzmir eski gümrük binası bugünkü Konak Pier, Eiffel’in firması tarafından tasarlanmıştır.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.