SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk'ün Öz Bayramı Nevruz (Yenigün) 25.3.2019

Yazının Giriş Tarihi: 25.03.2019 08:39

Türk milletine baktığımızda yeryüzündeki en eski milletlerden biri olup çok zengin gelenek ve göreneklere sahiptir. Nevruz da  Türklerin kutladığı en eski milli bayramlarındandır.  Peki nasıl çıkmıştır? Nasıl günümüze gelmiştir?

Peki nasıl çıkmıştır? Nasıl günümüze gelmiştir?

Çin kaynaklarından başlayarak birçok Türk kaynaklarında da bu güne ait bilgilere rastlayabiliyoruz. Yusuf Has Hacib; Kutadgu Bilig, Kaşgarlı Mahmut; Divan-ı Lügatit Türk ve Ömer Hayyam; Nevruzname adlı eserlerinde bu önemli gün hakkında birçok bilgi bulunmaktadır.  Peki bu kutlu gün nasıl ortaya çıkmıştır?

Bir gün birleşen düşman toplulukları hile Göktürklere saldırdılar ve yendiler. Tüm malları elinden alınan Göktürkler, canlarından da oldular. Bu saldırıdan kurtulan Kayan ve Tukuz eşleriyle kaçarak dağ ile çevrili bir akarsu vadisine yerleştiler. Burası onlara yeni yaşam alanı oldu ve buraya Ergenekon adını verdiler. 400 yıl sonra Türkler öylesine çoğaldı ki buraya sığamadılar. Buradan çıkmak için bir demircinin önerisiyle yüksek ateşler yakıp demir dağını eritmeyi düşündüler. Fikir uygulandı ve ateşler demir dağını eritti. Buradan çıkan Türkler Börteçine ve Asena eşliğinde tüm Dünya'ya yayıldı. Türk Dünyası'nın bahar başlangıcı oldu.

Bundan sonra her baharın gelişinde Türk Kağan'ı bir parça kızgın demiri örse koyup çekiçle döver. Böylece bahar kutlamaları başlar. Demir dağını eriten ateşi sembolize eden ateşlerin üstünden atlanır.

Türklerin yıllardır coşkuyla kutladığı, Türk soylu halkların ortak bayramı olan Nevruz, doğanın canlanmasını, yeniden dirilişi ifade eder. Nevruz kelimesi "Nev" yeni, "ruz" gün, yani "Nevruz" yeni gün şeklinde açıklanabilir. Nevruz gece ile gündüzün eşit olduğu gün yani bizlerin şuan ekinoks olarak adlandırdığımız, ilkbaharın başladığı 21 Mart'a denk eder.

Rumi takvimde Mart'ın 9'una denk geldiği için halk arasında Mart 9'u diye söylenir. Nevruz ile doğa yeniden doğar ve yeni bir hayat başlar. Bu gün iyiliği temsil eden baharla, sıkıntıyı temsil eden kışın mücadelesini sembolize eder. Bahar kışı yener, baharla birlikte bereket ve bolluk gelir. Türk toplumlarında farklı adlandırmaları da vardır. Kazak Türkleri Ulus Günü, Doğu Türkistan'da Baş Bahar, Türkmenler Teze Yıl, Başkurt Türkleri Ekin Bayramı, Kazan Türkleri Ergenekon Bayramı olarak adlandırırlar.

Bu toplumlarda bu yeni yıl nasıl kutlanır?

Nevruz'a hazırlık evlerde temizlik ile başlar. Evler boyanır. Ev içindeki tüm su şişeleri temizlenir ve yeni su ile değiştirilir. Yeni elbiseler alınır. Aile büyüklerinin mezarları temizlenir, ziyaret edilir. Güneş tepe noktasına geldiğinde Hun Türklerinden kalma kır oyunları oynanır. Çocuklara şeker dağıtılır. At binilir, yarışmalar yapılır. Bu kutlamalarda yakılan ateşlerin üstünden atlanır. Böylelikle kötülüklerden arınıldığı düşünülür. Bu önemli günde yoksul, hasta ve yaşlılara yardım edilir.

Görüldüğü üzere Nevruz'un toplumsal yaşamı canlandırıcı etkisinin bulunması nedeniyle geleneklerimizin sürmesini sağlar. Halkın ortak duygu ve düşüncelerinin yaşatılmasını sağlayarak toplumsal bağları kuvvetlendirir. Günümüzde Nevruz'un başka toplumlara ait olduğu, Türklerin Nevruz'u bu toplumlardan aldığı yanlış ve bilinçli yapılan bir algıdır.

Nevruz yani ''Yeni Gün'' Türklerin öz bayramıdır.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.