SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TARİHİN EN İLGİNÇ SAVAŞI: KENDİNİ YENEN ORDU 06.01.2020

Yazının Giriş Tarihi: 06.01.2020 08:20

Bu olay günümüzde Romanya’nın sınırları içinde bulunan Karansebeş kasabasında bir akşamüstü vaktinde yaşanıyor. Savaş kim ile kim arasında dersek; Osmanlı’nın Banat Ovası’ndan Macar topraklarına doğru çıkarma yapacağı haberi üzerine, Avusturya ordusu ile Avusturya ordusu arasında.

 

Evet yanlış yazmadım Avusturya ordusu ile Avusturya ordusu arasında yaşanan bir savaş.

 

Yaklaşık 100 bin kişiden oluşan Avusturya ordusu, Osmanlı ile savaşmak için Karansebeş yakınlarında kamp kurmuş. Avusturya ordusunun, Hussar birliklerinden bir grup asker II. Joseph’in emir ile keşif amacıyla Timiş nehrinin karşı tarafına geçiyor. Bir süre nehrin bu kıyısında dolaşırlar ama Türklerden hiçbir iz yoktur. Bu sırada yolda yerel bir kervan ile karşılaşırlar. Kervan lideri bu askerlerden bir tür alkollü içki olan schnapps almalarını teklif eder. Türklere ait bir iz bulamayan askerlere bu teklif mantıklı gelir. Schnapps fıçılarını satın alan askerler nehrin kıyısına oturup içmeye başlarlar.

 

Bir süre geçtikten sonra, ilk giden Hussar birliğinin ardından bir grup piyadeyi daha keşif amacıyla gönderirler. Gönderilen bu piyade askerleri, onlardan önce karşıya geçen ve içki içmekte olan Hussar süvarileriyle karşılaşırlar. Onlarla birlikte içki içmek isterler. Ancak Hussar birliğindeki askerler içkilerini paylaşmak istemez ve aralarında bir tartışma çıkar. Askerlerden biri silahıyla ateş eder. Alkollü olmanın da etkisiyle tartışma yerini çatışmaya bırakır.

 

Çatışma sırasında piyadelerden bazıları Hussar süvarilerini korkutmak için “Turcii!! Turcii!”  (Romence: Türkler!) diye bağırmaya başlar. Hussar süvarileri Türklerin geldiğini düşünerek kaçmaya başlar. Avusturya ordusu İtalyan, Slav, Leh ve Avusturya askerlerinden oluştuğu için dil sorunu burada da ortaya çıkıyor. Keşif birliklerinin içindeki bazı albaylar durumu toparlamak için “Halt! Halt!” (Almanca: Durun!) diye bağırırlar. Almanca’dan pek anlamayan askerler de bu sözleri “Allah! Allah!” şeklinde anlayınca, durum çok daha karışık bir hal alır.

 

Bu olaylar olurken Hussar birliği ve piyadeler, en başta yanlarından ayrıldıkları asıl birliklere doğru kaçmaktadırlar. Kendilerine doğru koşan askerleri gören birlik komutanı Türklerin geldiğini sanarak topçulara atış emri verir.

 

Bu sırada nehrin karşısındaki bazı Hussar birlikleri ne olduğunu anlayamayarak nehrin tersi yönünde geri kaçmaya başlar. Siperde kalan askerler panik yaparak karşılaştıkları her gölgeyi Osmanlı askerleri sanarak ateş etmeye başlar. Ama aslında ateş ettikleri gölgeler kendi askerlerine aittir. Bu karambolde kendi askerlerini öldürürler. İmparator II. Joseph bile bu kargaşada atıyla kaçarken atından düşüp yaralanır.

 

Osmanlı ordusu bu olaylardan iki gün kadar sonra olayın gerçekleştiği yere gelir. Burada 10.000 kadar yaralı veya ölü Avusturya askeri ve tamamen boşalmış bir şehirle karşı karşıya kalmıştır.

Karansebeş, Türk ordusu tarafından çok rahat bir şekilde ele geçirilir.