SON DAKİKA
Hava Durumu

TAC MAHAL (01.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 01.07.2021 09:34

Peki bu eşsiz yapının hikayesini biliyor musunuz?

İranlı soylu bir ailenin kızı olan Mümtaz 1593 yılında doğar ve 15 yaşında geleceğin prensi Khurram ile nişanlanır. Dönemin en iyi gök bilimcileri tarafından özel bir düğün günü belirlenir. 20 Mayıs 1612 yılında evlenirler. Prenses, İmparator Cihangir tarafından Mümtaz Mahal olarak adlandırılır. Oğluna da askeri başarılarından dolayı Şah Cihan (Sah Jahan) adını verir.

İmparator Cihangir hayatını kaybedince Prens Khurram (Şah Cihan) tahta geçerek imparator olur. Tahtta kaldığı süre boyunca birçok önemli yapılar ve sanatsal çalışmalar yaptırır.

Şah Cihan ve Mümtaz Mahal, beraberlikleri boyunca mutlu bir hayat yaşarlar ve tam 14 çocuk sahibi olurlar. Ancak çocuklarının sadece 7 tanesi hayatta kalır.

1631 yılında Mümtaz Mahal doğum sırasında hayatını kaybeder. İmparator haberi alır almaz yas ilan eder. Kendisi ve çevresinde olan herkes yas rengi olan beyaz kıyafetler giyerek derin bir yas tutar. İmparator bu üzücü durumdan sonra uzun bir süre sarayından çıkamaz ve şunu dile getirir: "İmparatorluğun hiç önemi kalmadı ve yaşam benim için tüm anlamını yitirdi.”

İmparator eşinin ölümüne bir türlü alışamaz. Ona olan özlemini anlatmak ve onu ölümsüzleştirmek için bir anıt mezar yaptırmaya karar verir. Yamuna Nehri’nin kenarına bir anıt mezar yaptırmak isteyen Şah Cihan, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul’dan mimar ister.

Mimar Sinan’ın öğrencisi ve Sultanahmet Cami mimari İsa Efendi bu iş için Babür İmparatorluğu'na gönderilir. Tac Mahal’in temelleri 1632 yılında atılır. Günde 20.000 işçi çalışarak tam 22 senede bu yapıyı tamamlar.

Tac Mahal’in şeffaf mermerden yapılan iç duvarları yakut, safir, pırlanta, zümrüt, akik, firuze, sedef ve inci gibi değerli taşlarla süslenir. Bu taşları taşımak için binlerce fil görevlendirilir.

Türbenin iç ve dış çevresine mermer üzerine Yasin suresi yazılır. Köşelerde dışa doğru eğik dört minare eklenir. Türbenin giriş kapısı için 33 metre tek parça mermer kullanılır. Sol tarafında zarif bir cami, sağ tarafta misafirhane, havuzların yer aldığı büyüleyici bir bahçe ve kırmızı taştan dış kapı inşa yapılır. 

Şah Cihan kendisi için de Tac Mahal’in yanına siyah renkte bir benzerini yaptırmak ister. Ancak hazineye çok fazla masraf olacağı düşüncesiyle oğlu Alemgir Evrengzib tarafından reddedilir. İş çözülemeyince babasını tahttan indirip Agra Kalesi’ne yerleştirir ve oradan çıkmasına izin vermez.

Şah Cihan bu karara itiraz etmez ve ömrünü sekizgen şekli sebebiyle ‘"Müsemmen Burç" denilen odada kimseyle görüşmeden Tac Mahal’i izleyerek geçirir. Hayatını kaybedene kadar bu odada yaşayan Şah Cihan, vefat edince eşinin yanına defnedilir ve bir daha ayrılmazlar.

Ayrıca Tac Mahal'in çok ince bir ayrıntısı vardır.

Tac Mahal gün içinde birçok farklı renge sahip olur. Gün doğumuyla rengi pembemsi bir hal alır. Bir süre sonra en güzel rengi olan beyaz rengine dönüşür. Ay ışığıyla birlikte altınsı renge dönüşür. Bu benzersiz özellik, Mümtaz Mahal’in değişken duygu durumunu temsil ettiği düşünülür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.