SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞANLI ZAFER KUTLU OLSUN! 18.3.2019

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2019 08:37

Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü kutlamanın ve vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü anmanın büyük onurunu yaşıyoruz.

Tarihte eşine rastlanmayan en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi, Milli Mücadelemizin ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir aşama olmuştur. Bu şanlı zafer, tarihten silinmek istenen Türk ulusunun yokluk ve imkânsızlıklarına rağmen vatanını tarif edilemez bir istek ile canı pahasına savunduğunu gösteren bir mücadele destanı olarak önemli yere sahiptir.

Bu yüksek ruh göstermiştir ki, dünyada Türk milletinin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur. Çanakkale’de ortaya konulan vatan sevgisi ve millet olma bilinci bizim en büyük zenginliğimizdir.
 
Bu millet yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten sağlam inanca sahiptir. Bizler de bu inancın, bu ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin devamı, işte bu ruh ve inançtır. Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakarlık, cesaret gibi yüksek erdemlerin kahramanca sergilendiği en önemli destanımızdır. Hiçbir cephe, hiçbir savaş Çanakkale gibi tarihin akışını değiştirmemiştir.

Çanakkale Savaşları, yüksek ruhun maddiyatı yendiği yer olarak dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuştur. Çok uzun yıllardır sömürgeci güçler tarafından her türlü sömürüye açık olan ülkelerin bağımsızlık fikirlerinin güçlenmesini sağlamıştır. Çanakkale Zaferi, sadece Türk milletinin kaderini değiştirmemiş, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişmesini de sağlamıştır.

Çanakkale Savaşlarının eşi benzerinin olmamasının sebebi, işgalci itilaf kuvvetlerinin o dönemin en üst düzey savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp saldırması değil, gökten üstüne yağan ateşe göğsünü siper eden 15 yaşındaki aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” diyerek, vatanın her karış toprağının değerli olduğunu bilen Türk analarıdır.

Çanakkale'yi Çanakkale yapan Anafartalar ve Arıburnu zaferleri ile sömürgeciliğe ilk tokatı atan Mustafa Kemal Paşa'dır.

Çanakkale Zaferimizin yaratıcısı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.