SON DAKİKA
Hava Durumu

MİLLİ MARŞLARIN GEÇMİŞİ (12.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 12.03.2022 09:40

Bugün devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından günümüzden tam 101 yıl önce kabul edilişini kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyor, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle anıyoruz.

Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı, ülkemizin nasıl kurulduğunu, ne zorluklarla toprağın vatan olduğunu anlatan, milli bilincimizi ve benliğimizi ayakta tutan ulusal marşımızdır. Şanlı tarihimizi unutturmaması ve bağımsızlık bilincimizi korumasıyla çok büyük önem taşımaktadır.

Bazı ülkelerin milli marşlarının hikayeleri:

İngiltere: Resmi bir ulusal marşı yoktur fakat birçok marşı ulusal marş olarak kullanmaktadır. “God Save The Queen” yani “Tanrı kraliçeyi korusun” en çok kullanılan marş olmuştur. Bu marşın sözleri ve bestesi kime ait olduğu bilinmemektedir. 1745 yılından günümüze kadar kullanılmaktadır.

Çekya: 1800’lü yıllarda Avusturya İmparatorluğu’nda içinde azınlık olarak yaşayan Çek halkı, kültürünü kaybetmemek için bir marş kullanmaya başlamıştır. Çekoslavakya’nın bağımsızlığı ile birlikte ülke içindeki Slovaklar bu marşın ikinci kıtasını eklemişlerdir. 1993 yılında Çekoslavakya’nın Çekya ve Slovakya olarak ayrılmasıyla Çekya ilk kıtayı, Slovakya ikinci kıtayı kendine milli marş olarak almıştır.

Hollanda: 1569 yılında yazılan bir halk türküsünü yıllarca dilden dile söyleyen Hollandalılar, bu türküyü 1932 yılında resmi milli marş olarak benimsemişlerdir. Dünyanın en eski milli marşı olarak kabul edilmektedir. 15 kıtadan oluşan bu marşın 1. ve 6. kıtaları tören ve spor oyunlarında resmi marş olarak söylenmektedir.

Yunanistan: Özgürlük Marşı olarak adlandırılan bu marş Osmanlı İmparatorluğu’na karşı 1821 yılında yazılmıştır. 158 kıta olmasıyla birlikte dünyanın en uzun milli marşıdır. Uzun yıllar kraliyet marşı olarak kullanılmıştır ve ardından ulusal marş olmuştur. Ayrıca bu marş, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde milli marş olarak kullanılmaktadır.

Rusya: Tarihte birçok milli marş kullanan Rusya, 1991-2000 yılları arasında sözsüz marş kullanmıştır. Putin’in yönetime gelmesiyle 1939 yılında bestelenen bir milli marşı, bazı değişikliklerle ulusal marş olarak kullanmaya başlamışlardır.

Japonya: En kısa milli marş Japonya’ya aittir. Bu milli marş 6 satırdan oluşmaktadır. Ayrıca satırlar sadece 2-3 kelimeye sahiptir.

Fransa: Dünyanın en çok tanınan milli marşlarından biri olan “La Marseillaise” 1792 yılında yazıldı ve Avrupa’ya da ilham kaynağı olmuştur. Özellikle bu marş Yunanistan ve Rusya’da gerçekleşen devrimlere ilham kaynağı olmuştur.

Bosna Hersek: 1999'da eski marş olan ‘Jedna si jedina‘ yerine kabul edilen Bosna Hersek Milli Marşı, ülkede Sırp, Boşnak ve Hırvat olmak üzere 3 farklı etnik kimliğin bulunması sebebiyle sözsüzdür. Ülkedeki Boşnaklar tarafından halen gayriresmi milli marş olarak okunan ‘Jedna si jedina‘ adlı ilk milli marş, Fatih Sultan Mehmet’in 600 yıl önce ordusuyla Bosna’ya girerken okuduğu ‘Ders İdelum’ adlı ilahinin melodisiyle büyük bir benzerlik göstermektedir.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.