SON DAKİKA
Hava Durumu

KİM ENGELLİ? 13.5.2019

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2019 09:34

Bu hafta engeli olanları anlama, empati kurma, yaşadığı zorlukları farkında olma, bu zorlukları ortadan kaldırıp onlar için daha yaşanabilir dünya kurma,çözüme dayalı fikirler üretme haftasıdır.

Engelli birey dediğimiz zaman fiziksel veya zihinsel hareketleri doğuştan ya da sonradan kısıtlanan kişi olarak tanımlayabiliyoruz. Ama biz biliyoruz ki herhangi bir engeli olmayıp, sağlıklı olup “fikir” engelliliği yaşayanların sayısı ise milyonlarca.

Sizce;

Fiziksel rahatsızlığından dolayı engeli bulunup yürüyemeyen mi engellidir, yoksa gayet sağlıklı olup hayat yolunda kendi iradesi ile iki adım atamayanlar mı engellidir?

Zihinsel rahatsızlığından dolayı engeli bulunan mı engellidir, yoksa aklını sadece şeytanlığa çalıştıran, aklını yararlı hiçbir işte kullanmayan mı engellidir?

Doğuştan veya sonradan görme engeli yaşayan mı engellidir, yoksa gözleri olmasına rağmen kötülükle bakan, iyiliğe bakmasını bilmeyen mi engellidir?

İşitme sorunu yaşayan mı engellidir, yoksa gerçekleri duymazdan gelen, sorunlara kulaklarını tıkayan mı engellidir?

Engeli olduğu halde hayata tutunan, çevresine ışık saçan mı engellidir, yoksa sağlıklı bir hayatı olup da karamsar ve yaşam inancını kaybetmiş olan mı engellidir?

Türkiye’de engelli sayısı bir çok kaynağa göre farklılık gösteriyor. TÜİK rakamlarına göre toplumun %7’si engelli durumda. Ama herhangi bir engeli olmayıp yaşamını kendi elleriyle “fikren”engelli kılanların sayısını bilmiyoruz. Engeller zaten engelliler tarafından azimle, hayata bakış enerjileri ile aşılıyor. Asıl olan engelsizlerin kafalarındaki engelleri aşmak.

Engelliler haftası vesilesiyle toplumsal farkındalığın ve hassasiyetin artmasını diliyor, tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.