SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

JAPONYA’DA BATAN GÜNEŞ: 16.09.2019

Yazının Giriş Tarihi: 16.09.2019 11:49

Türkiye ile Japonya arasındaki yakın dostluğun simgesi Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya'ya gönderilmesi ve dönüş yolunda batmasının üzerinden 129 yıl geçti.

 

Sultan 2. Abdülhamid, 1887 yılında Japonya Prensi Komatsu'nun İstanbul'u ziyaret etmesi ve kendisine hediyeler sunmasının ardından Japonya'ya ziyaret yapılmasını istedi.

 

Japonya ziyareti için 450 ton kömür kapasiteli 600 beygir gücünde Ertuğrul Fırkateyni seçildi. Ahşap ama dayanıklı bir gemi olan Ertuğrul, 2. Abdülhamid'den Japon İmparatoru Meiji'ye mücevherli imtiyaz nişanı ve diğer hediyeleri götürmek için yola çıktı.

 

Heyet Başkanı olarak Osman Paşa, gemi komutanı olarak da Yarbay Ali Bey’e görev verilmişti. Özel seçilen 56'sı subay 609 mürettebat gemide görev yapıyordu. Bahriye Mektebini o yıl bitiren genç teğmenlerin tamamı da gemiye alınmış ve bu gezide tecrübelerini artırmaları hedeflenmişti.

 

Japonya’ya organize şekilde giden ilk diplomatik heyeti taşıyan Ertuğrul Fırkateyni'nin ahşap bölümü kısa süre önce tamir edilmesine rağmen geminin makine ve kazan bölümü kontrol edilmemişti.

 

1889 yılının Temmuz ayında İstanbul'dan ayrılan Ertuğrul, güzergahı boyunca birçok ülkenin limanlarına uğradı. Fırkateyn, 11 ay sonra 7 Haziran 1890'da Japonya'nın Yokohama Limanı'na ulaştı.

 

Ertuğrul Fırkateyni uzun bir deniz yolculuğu sonrasında Yokohama’ya ulaştı ve bir hafta sonra 13 Haziran'da Heyet Başkanı Osman Paşa, İmparator Meiji ile görüştü. Görüşmede Sultan 2. Abdülhamit’in gönderdiği kendi el yazılı mektup ve madalyayı Japon İmparatoruna takdim etti.

 

Osmanlı heyeti, Japonya'da kaldığı 3 ay boyunca birçok görüşme yaptı. Japon Deniz Kuvvetlerinin tayfun uyarısına rağmen Ertuğrul Fırkateyni 15 Eylül 1890'da Yokohama Limanı'ndan ayrıldı. Ertuğrul Fırkateyni tayfunun sert, rüzgarlı ve yağmurla karışık bölgesine girdi. 16 Eylül akşamı 21.30 civarında Ertuğrul Fırkateyni, Kuşimoto yakınlarındaki kayalara çarparak battı. Kazadan sadece 69 denizci kurtuldu, 550 Osmanlı mürettebatı hayatını kaybetti.

 

Kazadan kurtulan Kıdemli Yüzbaşı Mehmet Ali Bey, sonraki yıllarda yaptığı açıklamada: "Gemi kaptanları Osman Paşa ve Ali Bey, diğer subaylarla güvertede sessizce diğer mürettebata talimat verirken rüzgarın azalmasını bekliyordu. Sonrasında gemi Oshima’nın sığ yerlerindeki insan yiyici kayalıkların içine doğru girdi ve korkutucu seslerin duyulmasına herkesin bağırış sesleri eşlik etti. Bu haykırışlar arasında geminin her bir bölümü parçalandı.”

 

Japon hükümeti, 26 Eylül'de Hiei ve Kongo adlı savaş gemileriyle kazazedeleri Osmanlı Devleti'ne ulaştırma kararı aldı. Görevlendirilen savaş gemileri, 10 Ekim 1890'da kazazedeleri bindirerek hareket etti. Gemiler 2 Ocak 1891 tarihinde İstanbul Limanı'na ulaştı.

 

Ertuğrul Fırkateyni’nin trajik sonu, Türk-Japon dostluğunun başlangıcı olurken, kazanın yaşandığı Kuşimoto'da 1891 yılında şehitler için anıt dikildi. 1937'de Türkiye tarafından restore edilen anıt önünde her yıl düzenli anma törenleri yapılıyor.